HaberlerKripto Para Haberleri

IMF, Bitcoin Gibi Kripto Paralara Yasal Ödeme Aracı Statüsü Vermenin Kötü Bir Fikir Olduğunu Söylüyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) dün paylaştığı bir blog yazısında, ülkelerin kendi merkez bankası dijital para birimlerini oluşturmak yerine kripto varlıkları (Bitcoin gibi) ulusal para birimleri haline getirmek için yasalar çıkarmalarının neden kötü bir fikir olduğunu açıkladı.

27 Aralık 1945‘te kurulan IMF, küresel parasal işbirliğini geliştirmek, finansal istikrarı sağlamak, uluslararası ticareti kolaylaştırmak, yüksek istihdamı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve dünya çapında yoksulluğu azaltmak için çalışan 189 ülkeden oluşan bir kuruluştur.

Temel amacı “ülkelerin ve vatandaşlarının birbirleriyle işlem yapmalarını sağlayan döviz kurları ve uluslararası ödemeler sistemi olan uluslararası para sisteminin istikrarını sağlamaktır.

Görünüşe göre IMF, El Salvador hükümetinin eylemlerinin bir sonucu olarak yukarıda belirtilen blog yazısındaki uyarıları yayınlamak zorunda olduğunu hissetti.

9 Haziran’da Bitcoin’i yasal ödeme aracı haline getirmek için önerilen yasa tasarısı Yasama Meclisi tarafından kabul edildi. IMF’nin amacı Paraguay gibi mali yapısı zayıf ve istikrarsız ekonomileri olan diğer ülkeleri El Salvador’un izinden gitme konusunda caydırmak gibi görünüyor.

[affiliate_news2 id=”4381″]

IMF, kripto paraların istikrarlı enflasyona ve döviz kurlarına sahip ülkelerde ve güvenilir kurumlarda kullanılma olasılığının düşük olduğunu düşünüyor. Kuruluşa göre, kripto paralara yasal ödeme statüsü vermeyle ilgili bazı sorunlar şunlardır:

  • Kripto paralar ödeme yapmak için kullanılabilse de, fiyat istikrarsızlığı onları değer deposu haline getiriyor, bu da onları ödeme yöntemi olarak kabul etmekle karşı karşıya kalan kişilerin bunları derhal gerçek para birimine dönüştürmeleri gerektiği anlamına geliyor.
  • Kripto varlıklarla para politikası olumsuz etkilenecektir. Merkez bankaları yabancı para birimine faiz oranları belirleyemediğinden, son derece istikrarsız “yurt içi fiyatlar” ile karşılaşabilirsiniz.
  • Finansal kurumlar kripto para fiyatlarındaki büyük dalgalanmalara maruz kalabilir. Bireyler ve işletmeler değerdeki büyük dalgalanmalar, dolandırıcılık veya siber saldırılar yoluyla servetlerini kaybedebilir.
  • Proof-of-Work (PoW) konsensüsünü kullanan Bitcoin gibi kripto varlıkların madenciliği, çok fazla enerji tüketir ve bunun “ekolojik etkileri” “korkunç olabilir.
Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu