IMF Başkanına Göre, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Kriptoya Tercih Ediyor

IMF Başkanına Göre, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Kriptoya Tercih Ediyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) kriptodan daha iyi bir mecra olabileceğini düşünüyor.

IMF’in Başkanı Kristalina Georgieva, yeni bir açıklamada, CBDC’lerin kavramsal tartışmalardan gerçek deneylere geçtikten sonra ivme kazandığını söylüyor.

“Merkez bankaları kollarını sıvayarak dijital paranın bit ve bitlerini öğreniyor.

Bunlar hala CBDC’ler için erken günler ve ne kadar ileri ve ne kadar hızlı ilerleyeceklerini tam olarak bilmiyoruz. Bildiğimiz şey, merkez bankalarının ileride olabileceklere hazır olmak için yeni teknolojileri kullanmak için kapasite inşa ettikleri.”

Georgieva, IMF’nin aktif olarak CBDC’leri araştıran yaklaşık 100 ülkeyi desteklediğini belirtiyor.

“CBDC’ler ihtiyatlı bir şekilde tasarlanırsa, potansiyel olarak daha fazla esneklik, daha fazla güvenlik, daha fazla kullanılabilirlik ve özel dijital para biçimlerinden daha düşük maliyet sunabilirler. Doğal olarak değişken olan desteklenmemiş kripto varlıklarıyla karşılaştırıldığında durum açıkça böyledir. Ve daha iyi yönetilen ve düzenlenen sabit paralar bile istikrarlı ve iyi tasarlanmış bir merkez bankası dijital para birimiyle tam olarak eşleşmeyebilir.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin İçin Babasını Öldürecekti, Zehirlenen Baba Şans Eseri Hayatta Kaldı

Yakın zamanda IMF, altı farklı CBDC projesinin derinlemesine incelenmesini içeren bir belge yayınladı.

Uluslararası Para Fonu ayrıca daha önce kripto varlıklarının tüketici koruması ve finansal istikrar riskleri oluşturduğu ve bankacılık sektörünün pazar payını tüketebileceği konusunda uyarmıştı. Kurum ayrıca dünya çapında kapsamlı ve senkronize kripto düzenlemeleri için çağrıda bulundu.