Bitcoin HaberleriHaberler

Çin’in Kapatma Emirlerinden Sonra İkinci El Bitcoin Madenciliği Makinelerine Olan Talep Artıyor

Xinjiang ve Sichuan'daki Bitcoin madenciliği çiftliklerine yönelik kapatma emirlerinden bu yana ikinci el makinelere olan ilgi arttı.

Çin’deki ikinci el Bitcoin madencilik ekipmanlarına olan talep, BTC çiftlikleri için faaliyeti durdurma emri verildikten sonra hızla yükseldi. 

Çin’deki en iyi iki Bitcoin madenciliği bölgesi olan Xinjiang ve Sichuan’ın 9 Haziran ve 18 Haziran’da Bitcoin madencilik çiftliklerine kapatma emirleri vermesinden bu yana Bitcoin hash oranı yarı yarıya düştü.

Çin’deki birden fazla Bitcoin madenciliği endüstrisi uzmanı, Nisan ayındaki bir panelde, Çin’in ağ üzerindeki Bitcoin hash oranı hakimiyetinin şimdiden yaklaşık %40‘a düştüğünü söyledi.

Bu, Çinli Bitcoin madencilerinin yaklaşık dörtte üçünün geçtiğimiz haftalarda faaliyetlerini durdurduğunu gösteriyor. ABD madencilik firması Foundry’nin yetkililerinden Kevin Zhang, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Çin’de Bitcoin madenciliği kapasitesinin yaklaşık % 70’i gitti ve bu oran %90’a kadar çıkacak.”

Kaç adet Bitcoin madenciliği makinesinin fişinin çekildiğini belirlemek zor olsa da, farklı madencilik modellerinin teknik özelliklerine dayalı olarak alt ve üst sınırları tahmin etmek mümkün.

Uzmanlar, en az 500.000 adet makinenin artık kullanılmadığını söylüyorlar. Bu sayının 3.5 milyon kadar çıkması bekleniyor.

Araştırmacılara göre bu makineler ya el değiştiriyor ya da Kazakistan, Rusya, ABD veya Kanada gibi Çin dışındaki ülkelere gidiyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu