Faydalı BilgilerHaberler

ICO Nedir? Nasıl Çalışır?

Adını sıklıkla duyduğumuz Initial Coin Offering (ICO) nedir? Bir göz atın.

Kripto para alanında yüzlerce terim bulunuyor. Bunların başında da ICO geliyor. Peki, sıklıkla duyduğumuz ICO nedir? Hep birlikte inceleyelim. Bir ICO tarafından dağıtılan ilk kripto para birimi Ripple (XRP) olarak karşımıza çıkıyor.

2013 senesinin başlarında Ripple Labs, ödeme aracı olan Ripple geliştirmeye başladı ve 100 milyar XRP token yarattı. Şirket, platformu finanse etmek için bu tokenleri sattı.

Daha sonra Mastercoin, akıllı sözleşmeler yapmak için BTC üzerine bir katmak oluşturma sözünü verdi. Tokenlerini satarak tam 1 milyon dolar kazanç elde etti.

Bunların dışında pek çok kripto para ICO ile finanse edildi. 2016 senesinde Lisk 5 milyon dolarlık paralarını sattı. Ancak içlerinde en belirgin olan şüphesiz Ethereum’dur. 2014 yılında Ethereum Vakfı her biri 0.0005 Bitcoin’e karşı gelen ETH’lerin satışını yaptı.

Ethereum şimdiye kadar ki en büyük kitle fonlarından biri haline geldi ve 20 milyon dolar kazanç elde etti. Yani özetle ilk para teklifi (ICO) uygulama veya hizmet oluşturmak için bir para toplama yöntemidir.

Initial Coin Offering (ICO) Nasıl Çalışır?

ICO’lar tokenlerin ilk aşamasıdır. Projelerin kendilerine fonlama yaratma mekanizmasıdır. Bunların çalışma prensibi, yaratılmış tokenin whitepaperını yani sunduğu avantajları, hedefleri, nasıl çalıştığı ve ne iş yaptığını çok detaylı bir şekilde anlatmaktır.

Genellikle sosyal medya aracılığı ile ürün tanıtılır ve yaratılmış sistemin daha net anlaşılması sağlanır. Genellikle, ICO tokenleri Ethereum Blockchain’i üzerinde ERC-20 token standardını takip ederek yaratılır.

Bu nedenle de ERC-20 tokenları olarak bilinirler. Ethereum’a ek olarka dijital tokenlerin oluşturulmasını ve yayınlanmasını destekleyen başka platformlar da mevcuttur (ör. Stellar, NEM, NEO, ve Waves).

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu