HSBC ve IBM, blok zinciri tabanlı FX, CBDC takas yeteneğini başarıyla test etti

HSBC ve IBM, blok zinciri tabanlı FX, CBDC takas yeteneğini başarıyla test etti

Bankacılık devi HSBC ve teknoloji firması IBM, iki merkez bankası dijital para birimi (CBDC) arasında doğrudan işlemler gerektiren gelişmiş token ve dijital cüzdan yerleşiminin başarılı bir şekilde test edildiğini duyurdu.

IBM yaptığı basın açıklamasında, dört ayda gerçekleştirilen deneyin hibrit bulut ortamında gerçekleştirildiğini kaydetti. Ortam, şirket içi veri kaynaklarının yanı sıra genel ve özel bulutları da içeriyordu.

IBM’e göre kuruluşlar, deneyin bir parçası olarak CBDC’ler, e-Tahviller ve döviz içeren bir uçtan uca işlem yaşam döngüsünü başarıyla test etti.

Kayda değer bir nokta, Banque de France‘ın dijital Euro‘nun uygulanabilirliğini araştırmak için projeyi başlattığıdır. Hem IBM hem de HSBC, çeşitlendirmenin bir parçası olarak girişime dahil edildi.

HSBC GFX eRisk Genel Müdürü Mark Williamson “Banque de France tarafından bu heyecan verici deneyi yürütmek üzere seçilmekten memnuniyet duyduk. Bu girişimde IBM ile işbirliğimiz, önden arkaya menkul kıymetler ile döviz DVP ve PVP takas süreçlerini kolaylaştıran bu dönüm noktasıyla sonuçlandı. Farklı DLT’ler ve teknolojiler arasında birlikte çalışabilirlik, zamandan tasarruf etmenin, piyasa riskini azaltmanın ve merkez bankaları, ticari bankalar ve zaman içinde dünya çapındaki müşterilerimiz arasındaki işlemler için güvenliği artırmanın anahtarıydı” dedi.

Fayda sağlamak için CBDC’leri araştıran bankalar

Ayrıca IBM, projenin CBDC’leri yayma olasılığını araştıran küresel merkez bankaları için bir yol haritası olarak hareket etmeyi hedeflediğini belirtti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Solana Labs, Melania Trump’ın NFT Projesi’nden Rahatsız

Son aylarda HSBC, hizmetlerini kolaylaştırmak için blockchain teknolojisini keşfetme niyetini giderek daha fazla gösterdi. Finbold tarafından daha önce bildirildiği üzere HSBC, eşleşen döviz işlemlerini halletmek için blok zinciri teknolojisini kullanmak için Wells Fargo ile ortaklık kurdu.

Plan kapsamında bankalar, blok zinciri tabanlı çözümün ABD doları, Kanada doları, İngiliz sterlini ve Euro işlemlerini işlemek için ortak bir ödeme defteri kullanacağını belirtti.