HSBC Ferrari’nin Notunu Tutma Düzeyine Düşürdü, Porsche’nin Notunu Çin Pazarına Müdahalesi Nedeniyle Yükseltti

HSBC Ferrari’nin Notunu Tutma Düzeyine Düşürdü, Porsche’nin Notunu Çin Pazarına Müdahalesi Nedeniyle Yükseltti

HSBC Küresel Research, Ferrari (RACE) için notunu ‘Al’dan ‘Tut’a düşürdü ve üst seviye araba üreticisinin payları için 12 aylık fiyat kestirimini 325,00 dolardan 340,00 dolara yükseltti. Analistler, piyasanın 2024 yılı için beklentilerinin çok optimist olabileceğini ve Ferrari’nin yararlarının varsayımları aşma mümkünlüğünün düşük olduğunu öngördükleri için bu ayarlamayı yaptılar.

Buna karşılık HSBC, bir diğer premium araba üreticisi olan Porsche AG (ETR:P911_p) için notunu ‘Tut’tan ‘Al’a yükseltti. Ayrıyeten, Porsche’nin pay senetleri için 12 aylık fiyat iddialarını, şirketin pay fiyatındaki son düşüşe karşılık olarak 110,00 $’dan 100,00 $’a düşürdüler.

Yatırımcılar, bilhassa ekonomik gerileme devirlerinde ve araba sanayisi üzere ekonomik döngülere tabi bölümlerde lüks malların emniyetli bir yatırım olduğunu düşünürler. Lakin Çin’de üst seviye arabalara olan talebin azalması ve fiyatların düşürüldüğüne dair , Porsche’nin de ortalarında bulunduğu birtakım araba üreticilerinin pay senedi fiyatları üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturdu.

Bu yıl şimdiye kadar Ferrari’nin payları, Stellantis (STLA) ile birlikte öbür tüm araba üreticilerinin paylarından daha âlâ performans gösterdi.

Ferrari’nin üçüncü çeyrek yarar açıklamasına nazaran, şirketin 2024 için EBIT kestirimi, 2026 için gaye aralığının alt ucunda yer alıyor ve şirket orta vadeli gayelerini 2025’ten evvel güncellemeyi beklemiyor. Sonuç olarak, HSBC analistleri bu iddialarda kıymetli olumlu ayarlamalar yapılmasını muhtemel bulmuyor. Ayrıyeten Ferrari’nin mevcut piyasa değerlemesinin makul olduğuna inanıyorlar.

Porsche şu anda Çin’de olumsuz piyasa hassaslığı yaşıyor ve pay fiyatının düşmesine neden olan fiyat indirimi raporlarından etkileniyor. Bununla birlikte, bu faktörler mevcut pay fiyatında zati dikkate alınmış üzere görünmektedir. Porsche, dördüncü çeyrekte bir çeyrekten başkasına kar marjlarında bir güzelleşme gösterebilirse ve bu da daha fazla dayanıklılığa işaret ederse, olumsuz hava değişebilir.

“Çin’deki hudutlu pazar varlığı nedeniyle Ferrari, lüks araba üreticileri ortasında sakin bir pazarla başa çıkabilecek en güçlü pozisyonda. Porsche’nin Çin pazarındaki değerli varlığı Alman rakiplerininkine benziyor ve muhtemelen Ağustos ayından bu yana değerlemesindeki düşüşün ana nedeni de bu,” diye yazdı analistler raporlarında.

Ancak analistler, Porsche’nin satış hacminden çok karlılığa öncelik vermeye devam etmesi şartıyla, bunu denetim edilebilir bir risk olarak gördüklerini de belirttiler. Bu strateji, başlangıçta Çin için planlanan üretimin talebin güçlü olduğu başka alanlara etkin olarak yönlendirilmesini ve böylelikle dengeli ve istikrarlı operasyonların sağlanmasını içeriyor.

Şu anda Ferrari’nin payları Çarşamba günü piyasa öncesi süreçlerde %1,13 oranında düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek detaylar için lütfen karar ve şartlarımıza bakın.

Kaynak: Investing TR