Hoskinson’ın Cardano’su İşlem Rekoru Kırdı

Hoskinson’ın Cardano’su İşlem Rekoru Kırdı

Kısa Notlar

  • Cardano, tek bir günde kesinti olmaksızın 20 milyon işlemlik bir dönüm noktasına ulaştı.
  • Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, yenilikçi ISPO altyapısını övüyor.
  • Hoskinson, Cardano’nun Ethereum’a en iyi alternatifi temsil ettiğini de belirtti.

Cardano‘nun kurucusu Charles Hoskinson, beynini tanıtmaktan ve onu eleştirmenlerden korumaktan vazgeçmiyor. Son zamanlarda, Hoskinson, blockchain ağının, tescilli İlk Hisse Havuzu Teklifi (ISPO) altyapısını vurgulayarak, üzerinde birçok yeniliğin gerçekleştiğine dikkat çekti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Cardano Aktif Adresleri %200’ün Üzerinde Arttı

Bunu “bir proje için destek oluşturmanın benzersiz bir yolu” olarak tanımlıyor. Onun yorumu, Cardano üzerine kurulu bir DeFi bankacılık protokolü olan MELD‘in bir ISPO aracılığıyla 1 milyar doların üzerinde hisseli ADA’yı başarıyla toplamasından sonra geldi.

Cardano ekosisteminin övülecek döngüsü

ISPO, Cardano’da kullanılan bir bağış toplama yöntemidir. Basit bir ifadeyle, ADA sahipleri tokenlerini proje ekibinin sahip olduğu hisse havuzlarında stake eder. ADA delegasyonu, proje tarafından verilen tokenleri alacak. Ardından, hisse havuzu operatörleri, projeleri finanse etmek için ADA ödüllerini alacak. Bu sistemin avantajları arasında, ADA’yı inşa edilen projelere vererek, hangi projelerin inşa edileceğine topluluk karar verecek. Model ayrıca uzun vadeli yatırımı teşvik etmeye yardımcı olacak ve ADA’ya olan talebi arttıracak.

MELD’in yanı sıra, akıllı sözleşmelerin devreye alınmasının ardından projesini ilk test edenlerden biri olan MinSwap ve yakında piyasaya sürülebileceği tahmin edilen SundaeSwap dahil olmak üzere Cardano’da devam eden ISPO’ları olan altı proje daha var. Şu anda, dolaşımdaki tüm ADA’ların %70’inden fazlası, ödül kazanmak için havuzlarda tutulmakta ve bu da piyasadaki ADA miktarını azaltmaktadır.

ISPO’lar, Cardano’nun son zamanlarda övgü alan tek yönü değil. Cardano kısa süre önce hiçbir kesinti olmadan 20 milyon işlemi aşma konusunda bir dönüm noktasına ulaştı. Bir Reddit kullanıcısı olan Jem Colley, Cardano’nun bunu herhangi bir “kesinti süresi” olmadan başardığına dikkat çekti ve herhangi bir yeni özelliği başlatmadan önce titiz inceleme yaklaşımının buna değdiğini kanıtladı.