Hong Konglu Kardeşler Kripto Para Aklama Davasında Tutuklandı

Hong Konglu Kardeşler Kripto Para Aklama Davasında Tutuklandı

Biri erkek (28) ve biri kız (21) olan iki kardeş Salı günü Hong Kong‘da yaklaşık 49 milyon dolar değerinde kripto para akladıktan sonra tutuklandı.

Geceleri ATM’lerden toplam 617 işlemde yüklü miktarda para yatırdılar.

Soruşturma sırasında ikilinin, stablecoinler için fiat para ticareti yapmak ve ardından bunları dolara dönüştürmek için isimsiz bir kripto para borsası yardımıyla 38 milyon HK$ transfer ettiği belirlendi.

Şüpheli kardeşler, farklı kişisel ve kurumsal hesaplara ABD doları göndermenin yanı sıra fonların bir kısmını kriptoda tuttu ve kişisel cüzdanlarına gönderdi.

Müfettişler, Hong Konglu kardeşlerin başarısız bir şekilde kripto para birimleri yardımıyla fonların kaynağını gizlemeye çalıştığına inanıyor.

Yetkililer tarafından sorgulanan kardeşler, 2020’de aylarca gerçekleşen devasa transferlerinin kaynağı hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Resmi gelirleri, söz konusu paranın yanına bile yaklaşmıyor. İkili bir günde 143 işlem gerçekleştirdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kazakistan’ın tutarlı elektrik gücü sağlayamaması madencileri ülke dışına çıkmaya zorluyor

Temmuz ayında, Hong Kong polisi karaborsalardan 1,2 milyar HK$ (155 milyon$) değerinde fon taşımak için Tether stablecoin’e dayanan devasa bir kara para aklama çetesini çökertti.

Davayla ilgili soruşturma devam ederken, erkek ve kız kardeşin tek başına mı yoksa bir suç çetesinin parçası mı oldukları belirsizliğini koruyor.

İkili kefaletle serbest bırakıldı ve şu anda 14 yıldan fazla hapis cezasıyla karşı karşıyalar.