Blockchain HaberleriHaberler

Hong Kong’daki İnsanlar Medya Sansürüne Karşı Mücadele Etmek İçin Blockchain’i Kullanıyor

Blok zincirinin ademi merkeziyetçi yapısı, Hong Kong'daki insanların büyük bir medya kuruluşundan gelen son sansür dalgasıyla mücadele etmesine yardımcı oluyor.

Blockchain teknolojileri artık hemen hemen her sektörde kullanılmaya başlandı. Hong Kong vatandaşları Çin hükümetinin merkezi gücüne karşı savaşmak için bu teknolojiyi kullanarak pek çok yönden dünyada devrim yaratıyorlar.

Hong Kong’daki insanlar Çin hükümetinden bağımsız olmak adına küçükten büyüğe tüm talepler için mücadele ediyorlar. Ortaya atılan iddialara göre Çin hükümeti vatandaşlar ve yetkililer arasındaki çatışmalarla ilgili verileri silecek.

Hong Kong Geçmişi Silmeye mi Çalışıyor?

3 Mayıs 2021’de, Hong Kong kamu yayıncısı RTHK, sunucularında ve YouTube, Facebook gibi sosyal ağlarda depolanan tüm videoları ve içeriği bir yıldan uzun süre silme kararı aldıklarını açıkladı.

Yayıncının bir sözcüsüne göre , bu tartışmalı hareket, sosyal medya içeriğini şirketin yalnızca 12 ay süreyle içerik depolamaya yönelik kendi iç politikalarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Hong Kong’daki toplumsal ayaklanmalar 2019 senesinde patlak vermeye başlamıştı. Bu ayaklanmalar bölgenin tarihi için adeta siyasi bir fenomen oldu. Bunun yanında pek çok kullanıcı saldırı vb. özel olayları yedekledi.

Blockchain’i Sansüre Karşı Mücadele Etmek İçin Kullanacaklar

Quartz’ın bir raporuna göre, Hong Kong’daki insanlar, önemli olayların kapsamını saklamak ve bu tür içerikleri devlet sansüründen korumak için blockchain teknolojisini kullanıyor.

Bu aslına bakacak olursak ilk kez gerçekleşmiyor. 2018 senesinde birisi cinsel istismar vakasıyla ilgili ihbarları durdurması için öğretmenlerinden gelen baskıları kınayan bir öğrenci açık bir mektubun içeriğini kaydetmek maksadıyla bir Ethereum işlemi kullandı. 

Likecoin
Likecoin

Mektup sosyal ağlardan kayboldu, ancak Ethereum’un blok zinciri kayıtlarında hiç değişmeden kaldı. Mevcut ücretlerle, büyük miktarlarda bilgi depolamak Ethereum’da mümkün değildir, bu nedenle teknoloji meraklıları kendi blok zincirlerini geliştirdiler. O da LikeCoin.

LikeCoin iki şekilde çalışır. Birincisi, içeriğin IPFS’de depolanmasını sağlar ve ikincisi meta verileri kendi blok zincirinde depolayarak içeriğin tahrif edilmemesini sağlar .

LikeCoin, meta verileri kataloglamak için Uluslararası Standart İçerik Numarası ( ISCN ) adı verilen bir dijital kayıt protokolü kullanır . Ağ her geçen gün büyüyor ve Stand News ve Citizen News gibi bağımsız medya kuruluşları tarafından kullanılmaya başlandı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu