Hong Kong Düzenleyicisi, Yatırımcıları Dijital Tokenlere ve ICO’lara Karşı Uyardı

Hong Kong Düzenleyicisi, Yatırımcıları Dijital Tokenlere ve ICO’lara Karşı Uyardı

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu Pazartesi günü dijital tokenlerin ve ICO’ların yetkisiz toplu yatırım planlarına (CIS) dahil olabileceği konusunda uyardı ve yatırımcıları aşırı dikkatli olmaya çağırdı.

Bir SFC haber bültenine göre, Hong Kong’da halka sunulan BDT veya toplu nitelikteki yatırım ürünleri, muaf tutulmadıkça SFC’nin iznine tabidir. 

SFC, yetkisiz BDT’nin profesyonel yatırımcılara satılmasına izin verirken, yatırımcıları SFC dışı herhangi bir yatırım yapmayı planlıyorlarsa son derece dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

SFC’nin yatırım ürünleri yönetici direktörü Christina Choi, “Yetkisiz yatırım düzenlemeleri oldukça riskli ve yatırımcılar tüm yatırımlarını kaybedebilir” dedi. 

Choi konuşmalarının devamında “Yatırımcılardan yeni uyarı listesini kontrol etmeleri ve yatırım yapmadan önce düzenlemenin SFC tarafından onaylanıp onaylanmadığını öğrenmeleri isteniyor.” ifadelerini kullandı.

SFC, dijital varlıklara karşı aktif bir düzenleyici duruş sergiliyor. Temmuz ayında kurum, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para birimi borsası olan Binance’in şehirde, özellikle hisse senedi tokenleri ticareti yapmak üzere “düzenlenmiş faaliyet” yürütmesine izin verilmediği konusunda uyardı. 

Binance o zamandan beri hisse senedi tokenleri için desteği durdurdu ve Hong Kong’dan gelen müşteriler için türev ürün teklifini sonlandırdı.