Hong Kong Düzenleyicisi: ”Sanal varlıkların gözetimini artırın”

Hong Kong Düzenleyicisi: ”Sanal varlıkların gözetimini artırın”

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan bir yetkili dün yaptığı açıklamada, kurumun sanal varlıkların gözetimini artırmak istediğini çünkü piyasada bunlarla ilgili pek çok dolandırıcılığın ortaya çıktığını söyledi.

SFC’nin genel müdür yardımcısı Julia Leung, Salı günü Asya Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği tarafından düzenlenen bir web seminerinde, kurumun sanal varlıkları denetlemek için ilgili lisans düzenlemelerini muhtemelen genişleteceğini söyledi.

Leung, lisanssız kripto para ticaretine yönelik bir baskıya ihtiyaç olduğunu ve yatırımcı eğitimini güçlendirme çabalarının da gerekli olduğunu dile getirdi.

Hong Kong, sanal varlık hizmet platformlarının (VASP’ler) faaliyet göstermek için lisans almasını zorunlu kılan bir yasa önerdi.

Mayıs ayında, Hong Kong’un Finansal Hizmetler ve Hazine Bürosu, borsaların uyumluluğu seçmesine ve taahhüt etmesine izin veren bir 2019 gönüllü programının ardından VASP’ler için bir lisans rejimi uygulamaya yönelik yasama önerileriyle Danışma Sonuçlarını yayınladı .

Yeni lisanslama rejimi yürürlüğe girdiğinde, lisanslı VASP’ler ilgili kara para aklamayla mücadele gerekliliklerine tabi olacak ve SFC bu tür kuruluşları daha geniş bir yetkiyle denetleyebilecek.

HashKey Group yönetim kurulu kıdemli danışmanı ve eski bir SFC düzenleyicisi olan Angelina Kwan, daha iyi bir pazar için daha fazla kural ve netlik sağlayacağını ve yatırımcı eğitiminin hayati olduğunu söyledi.