HaberlerKripto Para Haberleri

Hong Kong dijital Yuan Denemelerine Başladı

Hong Kong dijital Yuan projesinin sınırların ötesinde kullanımına yönelik testlerin ilk aşamasının başarılı olduğunu söyledi.

Çin Halk Bankası Dijital Para Kurumu ve Hong Kong dijital Yuan kullanımının ortak testini hızlandırmaya başladı.

Bu hafta HKMA personeli, para biriminin sınır ötesi kullanımı için testlerin ilk aşamasının başarılı olduğunu doğruladı. İlk testler, seçilen yatırımcılara ve Çin makamları tarafından belirlenen bir banka dahil olmak üzere birden fazla tarafı içeriyordu.

Hong Kong Dijital Yuan Testlerini Hızlandırdı

HKMA, testlerin bir sonraki aşaması için planların halihazırda devam ettiğini ifade etti ve şunları söyledi:

“İlgili uygulamanın kullanımı, sistem bağlantısı ve sınır ötesi satın almalar gibi belirli kullanım durumları test edildi. Sınır ötesi ödemeler için e-CNY kullanımını genişletme ve derinleştirme fizibilitesi de dahil olmak üzere teknik testin bir sonraki aşamasında Çin Halk Bankası ile görüşüyor ve işbirliği yapıyoruz. “

Çin’in, bazen DC / EP veya e-CNY adlarıyla da anılan bir merkez bankası dijital para birimi olan dijital Yuan’ın devam eden gelişimi, dünya çapında CBDC’lerin küresel araştırma ve potansiyel ihraçları için iddialı bir hız belirledi. 

Ülke, CBDC geliştirme ve testleriyle şimdiye kadar dünyanın en büyük ekonomisini temsil ediyor. Çok sayıda gelişmiş pilot projeyi tamamlamış ve Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları sırasında para biriminin benimsenmesini teşvik etmek için daha fazla plan açıklamıştır .

HKMA, 2017’den bu yana, hem yurt içi bankalar arası ödemeler hem de sınır ötesi ödemeler için, Bank of Thailand ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası’nı içeren ortaklarla CBDC ihracının fizibilitesini keşfetmek için çok sayıda ortak proje yürütmüştür.

Oliver Wyman’da finansal hizmetler müdürü ve yakın zamanda yayınlanan bir raporun ortak yazarı olan Michael Ho dijital yuan hakkında şunları söyledi:

”Çin’in yeni para biriminin öneminin yalnızca artan dijitalleşme gerçeğinden ziyade muhtemel girişte yattığını düşünüyorum. Özel sektörden ziyade Çin hükümeti tarafından desteklenen büyük ölçekli bir ödeme altyapısı. “

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu