HODL kriptoda ne anlama geliyor?

HODL kriptoda ne anlama geliyor?

HODL çok eski olmayan bir kripto kavramıdır; ama aynı zamanda bir yaşam biçimidir ve bir şaka aracıdır.

#HODL nedir?

Tamam, en baştan başlayalım. Çoğu etimolojiden farklı olarak, HODL’ı doğrudan kaynağına kadar takip edebiliriz. Onun adı Mike ve yaptığı şey #HODL kelimesini icat etmek ve var etmekti. Kripto çevrelerinde belirgin bir şekilde kullanıldığını görüyorsunuzdur ve bir konu gördüyseniz veya tüm bu blockchain sektörünü takip ediyorsanız, muhtemelen şu dört harfli kelimeyi okumuşsunuzdur: HODL. Eski bir Tottenham oyuncusu olan Glenn Hoddle‘ın soyadı gibi telaffuz edildiğini hayal edebiliriz. Çevrimiçi doğası göz önüne alındığında, bunun doğru olup olmadığını doğrulamak zor; ancak başka bir şekilde telaffuz edildiğini duymadık.

Peki HODL ne anlama geliyor?

Bazı insanlar tarafından Hold On (For) Dear Life‘ın kısaltması olarak kullanılsa da, aslında sadece bekle anlamına gelir (şimdilik daha fazla satın almayın, sahip olduğunuz şeyi satmayın). Genel olarak, terim sadece fiyatların aşırı derecede değişken olduğu ve herhangi bir noktada büyük ölçüde değişebileceği kripto dünyasında gerçekten kullanılır. Bununla birlikte, ahlak ve mantığa, herhangi bir dijital para birimine ve hatta geleneksel hisse senetlerine uygulanabilir. Kripto para birimleri söz konusu olduğunda daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Wall Street‘teki biri bir müşteriye HODL yapmasını söylerse, örneğin tuhaf bir şekilde bakılabilir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: 2021’de Fidye Yazılımlarla Çalınan Fonların %74’ü Rusya’daki Cüzdan Adreslerine Gönderildi

Neden HODL tutmaz diyorlar?!

İyi soru. Her şey 18 Aralık 2013’te, daha önce bahsettiğimiz Mike’ın bit​cointalk​.org’da (bugün hala çok kullanılıyor) bir konu başlatmaya karar vermesiyle başladı, başlatacağı konu ise madeni paranın düşmesine rağmen neden bitcoin’ini tutacağı hakkındaydı. Bu bir yazım hatasıydı ve konu başlığı şöyle oldu: I AM HODLING. Ardından gelen, diğer tüm yorumlar şöyleydi: HODL!, HODLING zor!, HODLING’e devam et… ana fikri anladınız mı? Yepyeni bir takma ad türemiş gibiydi. Bu yüzden kripto para topluluğu HODL demeye başladı ve bu güne kadar hala HODL diyorlar. Aslında, kelime yaygın olarak kullanılmaktadır ve her gün çevrimiçi olarak her yerde bu kelimeyi içeren binlerce gönderi bulunabilir.