Hintli yetkililer 5.4 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığı davasında 11 kişiyi tutukladı

Hintli yetkililer 5.4 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığı davasında 11 kişiyi tutukladı

Yerel basında çıkan haberlere göre , Hintli yetkililer, 2.000 yatırımcıyı kandırmak için kullanıldığı iddia edilen bir kripto dolandırıcılığı davasıyla bağlantılı 11 kişiyi tutukladı. 

Sanıklardan dördü geçen yıl Mart ayından bu yana firarda olduktan sonra Cumartesi günü yakalandı. Yetkililer hafta sonu yoğun bir operasyon gerçekleştirdi.

Aktarılan bilgilere göre dolandırıcılık, 5.4 milyon ABD dolarını (400 milyon INR) kapsıyor. Olayla bağlantılı yedi kişi ise Pazar günü yakalandı. 

Operasyona liderlik etmekle suçlanan Nishid Wasnik, kurbanları cezbetmek için yatırımlarında istikrarlı bir artış göstermek adına firmasının web sitesini manipüle etti.

Wasnik daha sonra 2017 ile 2021 yılları arasında hesaplarına para aktardı. Polis, yedi kartuş, yaklaşık 134.000 ABD Doları değerinde dört lüks araba, sekiz cep telefonu, bir dizüstü bilgisayar ve 25.000 ABD dolarının üzerinde nakit parayla birlikte bir tabanca ele geçirdi. 

Wasnik Cumartesi günkü tutuklandı. Dolandırıcılık davasındaki iki kişi de bir kişiyi kaçırıp öldürmekle suçlanıyor. 

Yetkililer şüphelileri geçen ay 162 milyon ABD doları tutarındaki büyük bir dolandırıcılıkta tutukladığından, Hindistan’da kripto dolandırıcılığı hem ölçek hem de sayılar açısından artıyor.

Hindistan’da kripto para dolandırıcılığı son yıllarda ciddi mana da artmaya başladı. Yetkililer bu alandaki çalışmalarına arttırıyorlar.