Hintli Y Kuşağının Kripto Patlaması Sürüyor

Hintli Y Kuşağının Kripto Patlaması Sürüyor

Genç Hintli yatırımcılar, kripto peşinde koşmak için hisse senetleri ve tahviller gibi “sıkıcı” geleneksel varlıklardan kaçınıyorlar.

CNN Business tarafından hazırlanan bir rapora göre, Hindistan, ülkenin hükümet yetkililerinin dijital para birimleri konusundaki endişelerine rağmen, pandeminin başlangıcından bu yana kripto varlık ticaretinde büyük bir patlama yaşadı.

Girişimciler, Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisine sahip olan Hindistan’ın bir “kripto süper gücü” olma potansiyeline odaklanıyor. Rapor, Hindistan’ın 750 milyondan fazla kullanıcısı ve henüz ilk kez çevrimiçi olacak yüz milyonlarcası ile dünyanın en büyük internet pazarlarından birine sahip olduğunu belirtiyor.

Rapor, Hindistan’ın geçen yıl kripto varlık kabulünde en hızlı büyümeye sahip ülkeler listesinde Vietnam‘dan sonra ikinci sırada olduğunu iddia ediyor. Endüstri uzmanları, büyümenin öncelikle 35 yaşın altındaki kişiler tarafından yönlendirildiği ülkede 20 milyondan fazla kripto yatırımcısının olabileceğini öne sürdü.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bir Rus Devlet Duması Kripto Düzenlemesini Destekliyor

Bitcoin’i ilk kez 2017’de (BTC 3.000 doların altındayken) satın alan 33 yaşındaki Hintli iş kadını Swati Daga şunları söyledi:

“Ailemin büyükleri bana paramı çöpe atmamamı söylediler… Borsaları sıkıcı buluyorum.”

Hintli Y Kuşağına Göre Altın ve Emtiaların Hükmü Bitiyor

CoinDCX borsasının CEO’su ve kurucu ortağı Sumit Gupta, CNN’e birçok Hintli Y kuşağının ilk olarak kripto yoluyla yatırım yapmaya başladığını söyledi. Gupta, 20 yıl önce genç Hintli yatırımcıların altın veya tasarruf hesaplarını tercih ettiğini, günümüzün genç yatırımcılarının ise portföylerinin bir parçası olarak Bitcoin‘i talep ettiğini söyledi.

Racastan eyaletindeki küçük bir kasabadan bir kripto tüccarı olan Pritish Kumawat, CNN’ye dijital para birimlerinin 35 yaşın altındaki insanlar arasında her yerde yaygın hale geldiğini söyledi. Katılımcıların çoğunun üniversite öğrencisi olduğu, bölgesindeki neredeyse “her restoran, cafe ve çay ocağında” kripto hakkında konuşmalar bulduğunu söyledi.