Hindistan’ın kripto vergisi, yatırımcılar ve borsalar için düşük netlik sağlıyor

Hindistan’ın kripto vergisi, yatırımcılar ve borsalar için düşük netlik sağlıyor

Şubat ayının başlarında, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, nispeten düzenlenmemiş dijital varlık alanını vergi makamlarının denetimi altına alacak bir öneriyi duyurdu.

Teklif, kripto para iadelerinde %30 gelir vergisi ve 10.000 Hindistan rupisinin (133 Dolar) üzerindeki işlemlerde kripto borsaları tarafından kaynakta (TDS) kesilen %1 vergiyi içeriyor.

Duyuru, 2022 parlamento bütçesi oturumu sırasında geldi ve hükümet, kripto para borsalarının yeni vergi düzenlemelerine uyması için 1 Nisan’ı zaten bir son tarih olarak belirledi.

Kripto vergisinin getirilmesi, Hindistan’da kripto para birimlerinin yasal olarak tanınmasının bir biçimi olarak geniş çapta yanlış bildirildi.

Sitharaman, hükümetin yalnızca dijital varlıklardan elde edilen karları vergilendireceğini ve hiçbir şekilde yasal olarak tanınmayacağını iddia ederek benzer bir duruşu Parlamentoya birkaç gün sonra tekrarladı.

Aktarılan bilgilere göre kripto para piyasasının yasallığı, Parlamento’da uygun mevzuat çıkarıldıktan sonra kararlaştırılacak.

%30 kripto vergi dilimi, ülkedeki en yüksek orandır ve %16’lık kurumlar vergisi oranının neredeyse iki katıdır.

Duyuru, Hindistan’daki kripto para topluluğundan karışık bir tepki gördü ve borsalar, düzenlemeye tabi olmayan kripto pazarının bir dereceye kadar tanınmasına yönelik hoş bir adım olarak nitelendirirken, birçok kripto yatırımcısı bunu gerici olarak nitelendirdi.

Hint kripto borsalarının temsilcileri, hükümete başvurmak için Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey politikacılarla bir araya geldi ve önerilen vergi kurallarını yeniden gözden geçirmesini istedi.