Bitcoin HaberleriHaberler

Hindistan’ın Bitcoin’i Bir Varlık Sınıfı Olarak Göreceği Bildirildi

Hindistan BTC ve kripto konusundaki tutumunu daha olumlu bir şekilde değiştirmeyi düşünüyor.

Kripto para endüstrisi Hindistan’da yıllarca süren bir tartışma olmuştu. Bu tartışmaların ardından hükümetin fikrini değiştireceği söyleniyor. Aktarılan bilgilere göre Hindistan Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak görmeye başlayabilir.

The New Indian Express, ülkenin Bitcoin hakkındaki olumlu görüşlerine dair ayrıntıları verdi. Gazete, hükümetin kripto para birimlerini yasaklama planlarından vazgeçtiğine yönelik karar verdiğini bildirdi.

Bunun yerine, Bitcoin’i ve piyasanın geri kalanını çok yakında bir varlık sınıfı olarak göreceğini söyledi. Eğer bunu yaparsa, dijital varlık alanı, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’nun (SEBI) düzenleyici kapsamı altında çalışacaktır.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, yıllardır sektöre karşı oldukça tartışmalı bir yaklaşım içerisindeydi. 2018‘de ülkenin merkez bankası, kendisiyle çalışan tüm kuruluşların kripto para alanında  çalışmasını yasaklamıştı.

Ülkenin Yüksek Mahkemesi kararı 2020 yılında geri aldı. Bununla birlikte, Hindistan Merkez Bankası (RBI) yatırımcıları sanal varlıklara yatırım yapmanın potansiyel riskleri konusunda sık sık uyardı.

Ek olarak, bazı raporlar hükümetin tıpkı kuzey komşusu Çin gibi BTC’ye doğrudan bir yasak uygulamaya çalıştığını iddia etti.

Hindistan’ın rapor edilen fikir değişikliğinde El Salvador’un önemli bir rol oynadığı belirtildi. Hafta sonu El Salvador Bitcoin’i sınırları içinde yasal bir para olarak tanıdı .

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu