Hindistan’da Bitcoin İçin Umutlar Yeşeriyor

Hindistan’da Bitcoin İçin Umutlar Yeşeriyor

Hindistan’dan Kafaları İyice Karıştıran Açıklamalar Geliyor

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, hükümetin bitcoin‘i yasal bir ihale haline getirmeyi planlamadığını parlamentoya bildirdikten bir gün sonra, Salı günü, parlamentonun devam eden kış oturumunda sunulması planlanan ve hevesle beklenen kripto yasa tasarısı hakkında daha fazla bilgi açıkladı.

Sitharaman, Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Biriminin Düzenlenmesi, 2021 ile ilgili bir soruyu yanıtlayarak, parlamentonun Üst Meclisinde (Rajya Sabha) birkaç gün önce parlamento sekreteryası tarafından ortaya konan yasa tasarısının açıklamasının eski yasa taslağına ait olduğunu söyledi. Yeni taslak tamamen elden geçirildi ve şu anda sürmekte olan kış oturumunda meclise sunulmasının ardından kabineye sunulacak.

Önerilen tasarının açıklaması şöyleydi: “Tasarı, Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçlıyor. Ancak, kripto para biriminin altında yatan teknolojiyi ve kullanımlarını teşvik etmek için belirli istisnalara izin veriyor.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Hindistan Çin Modelini Benimseyecek mi?

Haber, birçok şirketin ülkeden çıkmayı planladığı Hindistan’daki acemi kripto endüstrisi tarafından aşırı şaşkınlık ve umutsuzlukla alındı. Ardından gelen panikte, yatırımcılar nakde çevirmek için acele edince piyasa çöktü.

Sitharaman Rajya Sabha’da, “Bahsedilen yasa tasarısı eski bir yasa tasarısı ve yeni yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor ve yakında Bakanlar Kurulu’na sunulacak” dedi.

Ancak tasarının yeni taslağının kripto borsaları ve tüccarlar için herhangi bir tavizi olup olmayacağına dair herhangi bir ipucu vermedi.

Sitharaman parlamentoya, istenmeyen faaliyetlerden kaçınmak için kripto alım satımlarının ve işlemlerinin yakından izlendiğini bildirdi.

Hindistan Maliye Bakanı, “Yanıltıcı reklamlar ve borsalar tarafından aşırı vaatler hakkında, bakanlığının Hindistan Reklam Standartları Konseyi tarafından öngörülen protokolleri incelemekte olduğunu” söyledi. “Böylece gerekirse, ne durumda olduğumuzu görmek için bir tür pozisyon veya bir karar alabiliriz.” dedi.

Sithraman, kripto para birimini riskli bir alan olarak nitelendirdi ve yatırımcıların kriptoya akılsızca yatırım yapmanın tehlikeleri konusunda bolca uyarıldığını hatırlattı.

Sithraman “Bu riskli bir alan ve tam bir düzenleyici çerçevede değil. Reklamlarının yasaklanmasına ilişkin bir karar alınmadı. RBI ve SEBI aracılığıyla farkındalık yaratmak için adımlar atılıyor. Hükümet yakında bir yasa tasarısı sunacak” dedi.