Hindistan Parlementosu’nun Gündeminde Artık Kripto Yasası Yok

Hindistan Parlementosu’nun Gündeminde Artık Kripto Yasası Yok

Hindistan hükümeti hala ülkedeki belirli kripto para birimlerini yasaklayabilecek bir yasa tasarısını düşünüyor olabilir; ancak milletvekillerinin mevcut parlamento oturumunda herhangi bir yasayı oylamaları pek olası değil.

Cuma günü yayınlanan bir yayına göre, Hindistan parlamentosunun alt meclisi Lok Sabha, Perşembe günü kış oturumu sona ermeden önce “tüm özel kripto para birimlerinin” yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısına büyük olasılıkla yer vermeyecek. Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Kripto Para Birimi ve Düzenlemesi, 2021 oturumunun son günlerinde hükümet organının gündemindeki yedi yasadan biri olarak görünmüyor.

Lok Sabha için 23 Kasım tarihli bir bültende, Hintli milletvekillerinin ülkenin merkez bankası Hindistan Rezerv Bankası tarafından yayınlanan “resmi dijital para biriminin oluşturulması için kolaylaştırıcı bir çerçeve” oluşturan yasayı oylayabilecekleri belirtildi. Buna ek olarak, tasarı bazı kripto para birimlerinin yasaklanmasını önerdi. Aynı yasa tasarısı daha önce parlamentonun gündeminde yer almış ancak dijital varlıkların düzenleyici çerçevesini veya yasal statüsünü ele alan bir oylamaya yol açmamıştı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitfury CEO’su Brian Brooks, Voyager Digital Yönetim Kuruluna Girdi

Mart 2020’de Hindistan yüksek mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası tarafından iki yıl önce yürürlüğe giren kripto para yasağını bozdu. O zamandan beri, birçok yerel medya kuruluşundan gelen raporlar ve yetkililerden gelen açıklamalar, hükümetin dijital varlıkları düzenlemek veya muhtemelen yasaklamak için farklı çözümler düşündüğünü gösteriyor.

Hindistan parlamentosu kripto yasasını çözemese bile, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, Lok Sabha’nın muhtemelen Aralık ve Ocak ayları arasında oturumda olmadığı zamanlarda tasarıyı hızlı bir şekilde takip etmek için bir kararname çıkarabilir. Hindistan Maliye Bakanlığı yetkililerinin de kripto para birimlerini para birimlerinden çok emtialara daha yakın hale getirebilecek yasal bir çerçeve düşündükleri bildiriliyor.

Yaklaşık 1,4 milyar nüfusa sahip Hindistan, bir merkez bankası dijital para birimi için somut bir yasal çerçeve oluşturmayı ve birçok token projesini yasaklamayı tercih etmesi, muhtemelen bu alanda önemli dalgalanmalar yaratacak. Tasarının Kasım ayında meclis gündemine girmesinin ardından, kripto borsası WazirX, Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve diğer tokenler için önemli fiyat düşüşleriyle sonuçlanan toplu satışlar gördü.