Hindistan Önümüzdeki Ay Kripto Yasağını Duyurabilir

Hindistan Önümüzdeki Ay Kripto Yasağını Duyurabilir

Kısa Notlar

  • Yeni bir hükümet bülteni, Hindistan parlamentosunun çoğu kripto faaliyetini yasaklayan bir yasa tasarısını dikkate alacağını ve muhtemelen onaylayacağını öne sürüyor.
  • Parlamento, yasa tasarısını 29 Kasım’da başlayacak olan kış parlamentosu oturumunda karara bağlayacak.
  • Hindistan hükümeti, Ocak ayında neredeyse aynı dile sahip benzer bir kripto karşıtı yasa ortaya koydu.

Yakın zamanda yayınlanan bir hükümet bültenine göre, Hindistan yakında kripto para birimi yasağı uygulayabilir.

Tasarı Kripto Para Birimlerini Yasaklamayı Amaçlıyor

Salı günü yayınlanan bir hükümet bülteni, Hindistan Parlamentosu‘nun yakında Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesi, 2021 başlıklı bir yasayı geçirebileceğini öne sürüyor. Yasanın, Rezerv tarafından yönetilen bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için bir çerçeve oluşturması amaçlanıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Hindistan Hükumeti’nden Kriptoya Darbe Geliyor

Ayrıca tasarı “tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçlıyor.” “Özel” kelimesi, Monero gibi mahremiyet sağlayan paraları değil, Bitcoin de dahil olmak üzere özel gruplar tarafından işletilen tüm kripto para birimlerini ifade ediyor gibi görünüyor. Ancak tasarı, kripto para biriminin temel teknolojisini (yani blok zinciri) kullanmak için sınırlı istisnalar bırakıyor.

Bu kısıtlamaların ne kadar genişleyebileceği belirsiz olsa da, önceki planlar ülkenin madencilik, ticaret, ihraç ve işlem ile birlikte kripto sahipliğini tamamen yasaklayabileceğini öne sürdü.

Tasarı Haberleri Hindistan Pazarını Etkiledi

Tasarı, giriş, değerlendirme ve kabul için 26 maddeyi listeleyen bir bültenin parçası. Parlamentonun 29 Kasım ve 23 Aralık 2021 arasındaki kış oturumunda ele alınacaklar.

Haber, WazirX ve CoinSwitch gibi Hindistan merkezli borsalarda kripto fiyatlarının düşmesine neden oldu. En büyük yirmi kripto para birimi, 23 Kasım Salı günü haberin ardından 24 saat içinde %5 ila %17 arasında kayıp yaşadı.

Parlamentonun önümüzdeki ay tasarıya ilişkin kararının kripto piyasası üzerinde daha fazla etkisi olabilir.

Kripto Yasağı Daha Önce Düşünüldü

Ülkede bir kripto yasağıyla ilgili tartışmalar bir süredir devam ediyor. Ocak ayında hükümet, neredeyse aynı dile sahip bir yasa tasarısı sunmaya çalıştı, ardından Mart ayında başka girişimlerde bulundu. Komşu ülke Çin, Eylül ayında kriptoya kendi geniş kapsamlı yasağını uyguladı ve bu da kapsam olarak benzer görünüyor.

Hindistan ayrıca 2018’de bankaların kripto kullanmasını yasakladı, ancak politikanın tersine çevrilmesinin ardından bu kuralların artık geçerli olmadığı görülüyor.