Hindistan merkez bankası, stabilcoinlerin Hindistan rupisi üzerindeki etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi

Hindistan merkez bankası, stabilcoinlerin Hindistan rupisi üzerindeki etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi

Hindistan, stabilcoinleri yasaklama planları üzerine spekülasyonlar yapıldığı için geçen ay pek çok söylentiye konu oldu. Önerilen kripto para yasa tasarısıyla ilgili meclis tartışmasının askıya alındığı bildirilse bile, ülkenin merkez bankası dijital varlık endüstrisine karşı savaşını sürdürdü.

Hindistan Merkez Bankası kısa süre önce kripto alanıyla ilgili yeni endişelerini dile getirdi. Kurum, bu sefer şüpheciliğini stablecoin’lere yöneltmeyi hedefliyor. 

Yerel basında çıkan haberlere göre Merkez Bankası, ABD Doları veya diğer yabancı ulusal para birimlerine sabitlenen stabilcoinlerin Hindistan Rupisini zayıflatabileceğine inanıyor.

Aktarılan bilgilere göre, bu endişeler birkaç toplantı sırasında hükümete de ifade edildi. RBI’nin ana endişesi, yakın gelecekte şirketler veya yatırımcılar tarafından stablecoin’lerin kullanılması oldu. 

Ayrıca, merkez bankası ülkede stabilcoin kullanımının artmasının RBI’nin döviz dalgalanmalarını ve oynaklığını kontrol etme kabiliyetini bile engelleyebileceğini belirtti.

Yerel medya, RBI’nin stabilcoin mevduatlarında yüksek faiz oranları sağlayan borsalar konusundaki endişelerini de vurguladı. Sabit mevduatlardan daha fazla olan %10-12‘ye varan oranlar, yatırımcıları daha da cezbetti.

İlginç bir şekilde, Hindistan hükümeti, kripto para birimlerinin RBI tarafından yasaklanması veya düzenlenmesi konusunda paydaşlarla görüşüyor. Bu dijital varlıklar, birçok kişi tarafından ulusal ekonomi için “sistematik bir risk” olarak görülüyor.

RBI yıllardır Bitcoin’e şiddetle karşı çıkıyor. Banka ayrıca son zamanlarda hükümete ‘banknot’ kapsamını CBDC’yi de içerecek şekilde genişletmek için bir teklif gönderdiCBDC’nin geliştirilmesinin şu anda Hindistan’da devam ettiğini belirtmekte de fayda var.