Hindistan Merkez Bankası Kripto Para Yasağı Talep Ediyor

Hindistan Merkez Bankası Kripto Para Yasağı Talep Ediyor

Hint kripto borsası WazirX tarafından yayınlanan bir raporda, platformda Bitcoin’den Shiba Inu’ya kadar her şeyi satın alan ve ticaret yapan 10 milyondan fazla kullanıcı olduğu belirtildi. Ancak Hindistan Merkez Bankası bu ilgiye sıcak bakmak yerine kripto yasağını bile tercih edebilir.

Hindistan’ın Economic Times haber yayını bugün merkez bankasının kripto üzerinde tam bir yasak istediğini bildirdi. RBI’nin kendi basın açıklamasında toplantının içeriği hakkında bilgi verilmedi, ancak kripto para birimlerinin tartışıldığı doğrulandı:

“Kurul ayrıca Merkez Bankası Dijital Para Birimi ve Özel Kripto Para Birimleri ile ilgili çeşitli yönleri tartıştı.”

Hintli kripto para boğaları arkalarında bir yasağın olduğunu düşünürken, son güncellemeler RBI’nin kripto inovasyonu konusunda hiç rahat olmadığını ve kolayca düzenleyemeyeceğini ima ediyor.

Ancak yatırımcıların ve platformların sakin kalması ve resmi kanallardan doğrulanmış haberleri beklemesi büyük önem taşıyor.

WazirX’in CEO’su Nischal Shetty daha önce yatırımcılardan panik satışından kaçınmalarını istedi. Öyle olsa bile, Hindistan’ın COVID-19 karantinaları ve para biriminin bir kısmının parasallaştırılması gibi yaşamı değiştiren ekonomik kararların kısa sürede tatbik edildiği bir geçmişi var.

Aralık ayının başlarında, Hindistan Merkez Bankası CBDC yarışına katıldığını açıkça belirtmişti. Ancak şu anda birçok ülke tek bir CBDC’ye bakarken, Hindistan hem toptan tabanlı bir dijital para birimi hem de perakende bir CBDC geliştirmeyi planlıyor.

Rezerv Bankası Başkan Yardımcısı T. Rabi Sankar “Perakende biraz karmaşık ve daha fazla zaman alacakken toptan bazlı CBDC üzerinde çok fazla çalışma yapıldı. Hangisi önce hazır olursa ona göre bir pilot program yayınlayacağız.” Dedi.