HaberlerKripto Para Haberleri

Hindistan Merkez Bankası Dijital Rupi Planlarını Hızlandırdı

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ülkenin dijital para birimini aşamalı olarak uygulamayı planladığını söyledi.

Yapılan projeler gösteriyor ki, CBDC’ler (merkez bankası dijital para birimi), dünyadaki tüm merkez bankalarının olmasa da çoğunun cephaneliğinde yer alacak.

Hindistan Merkez bankası, “ifadeli bir uygulama stratejisi” üzerinde çalışıyor ve dijital para biriminin perakende mi, toptan mı, dağıtılmış defter mi yoksa merkezi defter mi gibi sorular üzerine projenin temellerini tartışıyor.

Bankanın ayrıca yasal ödeme aracının yeni dijital biçimine uyum sağlamak için yasaları güncellemesi gerekiyor. Bu, Merkez Bankası Yasası’ndaki banknotların cinsi ve biçimleri ile ilgili bölümlerin yanı sıra Madeni Para Yasası, Döviz Yönetimi Yasası ve Bilgi Teknolojisi Yasasındaki maddeleri içeriyor.

Hindistan hala nakit ağırlıklı bir ülke. Nakit, ağırlıklı olarak 500 Rupi’ye veya normal bir şehir işçisi tarafından kazanılan ortalama günlük ücretten daha fazla olan 6.17 ABD Dolarına kadar olan işlemler için genellikle nakit kullanılıyor.

Hindistan Merkez Bankası’na (RBI) göre, dijital para birimleri, işlemler sırasında fiziksel nakit verilmesi gerekmediğinden, para birimi basma maliyetini ve ödeme risklerini azaltabilir.

[affiliate_news2 id=”4239″]

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, kendi CBDC’lerini küçük veya büyük ölçekte araştırmaya ve test etmeye başladı. Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Shri T Rabi Sankar‘ın konuşmasının sonunda söylediği gibi ”Hindistan sabırla ilerliyor ve CBDC’lerin zamanı yakındır.”

Hindistan hükümetinin dijital para birimi planları, Bitcoin gibi özel kripto para biriminin düzenlenmesi durmuş gibi göründüğü için ilerliyor ve ülkenin kripto endüstrisi arasında bir belirsizlik hissini uzatıyor.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu