Hindistan Merkez Bankası Başkanı’nın Kripto Para Birimleri Hakkında Ciddi Endişeleri Var

Hindistan Merkez Bankası Başkanı’nın Kripto Para Birimleri Hakkında Ciddi Endişeleri Var

The Economic Times’ın haberine göre Hindistan Rezerv Bankası (RBI) başkanı Shaktikanta Das, bugün erken saatlerde Business Standard BFSI Insight Summit’te kripto para birimlerinin ülkenin finansal istikrarı üzerindeki etkisinden endişe duyduğunu söyledi.

Das, IAS görevlisi olarak kariyeri boyunca Hindistan ve Tamil Nadu hükümetleri için Ekonomik İşler Sekreteri , Gelir Sekreteri, Gübre Sekreteri gibi çeşitli görevlerde bulundu.

Merkez bankası başkanı, endişelerini hükümetle paylaştığını da sözlerine ekledi. Buna ek olarak Das, Hindistan’ın kripto para birimi endüstrisindeki katılımcı sayısının muhtemelen şişirildiğini belirtti:

”Makul bir güvenle, kripto pazarında iddia edilen katılımcı sayısının biraz abartılı olduğunu düşünüyorum.”

Das, geçen ay üç yıl daha RBI başkanı olarak yeniden atandı. Bu haftanın başlarında, parlamentonun önümüzdeki kış oturumunun başında kripto para birimi düzenlemelerini oylayacağı bildirildi.

Yerel medya kuruluşlarının aktardığı hükümet kaynaklarına göre , kripto para birimlerine genel bir yasak getirme planı, çok sayıda yatırımcıya zarar vereceği için rafa kaldırıldı. Ancak Hindistan, kriptoyu yasal ödeme aracı olarak benimseyerek diğer uç noktaya gitmeyecek.

Değiştirilen tasarının, endüstriyi denetlemek ve yeniliği desteklemek arasında iyi bir denge kurmaya çalışacağı bildiriliyor:

”Bir denge bulunmalı… Tüm paydaşların endişelerini dengeleyen bir orta yol daha olasıdır.”