Hindistan Merkez Bankası Başkanı, Ülkenin CBDC İçin 2021 Sonuna Kadar Denemeler Başlatacağını Doğruladı

Hindistan Merkez Bankası Başkanı, Ülkenin CBDC İçin 2021 Sonuna Kadar Denemeler Başlatacağını Doğruladı

Hindistan Merkez Bankası başkanı Shaktikanta Das, finans kuruluşunun bu yıl Aralık ayına kadar dijital rupi için ilk deneme programlarını başlatabileceğini söyledi. Bu denemeler, Hindistan’ın dijital parasının güvenliğini ve yerel ekonomik ağ üzerindeki etkisini belirleyecek.

Hindistan’ın Dijital Paraya Yaklaşımı

Shaktikanta Das, CNBC ile yaptığı yakın tarihli bir röportajda, Hindistan Merkez Bankası’nın bu yılın sonundan önce bir merkez bankası dijital para birimi için denemelere başlama planlarını açıkladı.

Das’ın ifadelerine göre merkez bankasının misyonu, potansiyel bir e-rupinin Hindistan finans sektörüne nasıl dahil edileceğini incelemek olacak. Deneme programları ayrıca gelecekteki projenin güvenliğini de analiz edecek. Shaktikanta Das diyor ki:

“Bence yıl sonuna kadar, ücretsiz denemelerimizi başlatabilmemiz gerekiyor”

CBDC, bir merkez bankası tarafından oluşturulan dijital para birimidir. Ülkenin para otoritesi CBDC’leri düzenler ve bu nedenle oldukça merkezidir.

CBDC’ler hala bir finansal araç olarak yeterince incelenmedi ve birçok uzman para sistemine olumlu mu yoksa olumsuz mu getireceklerinden şüphe duyuyor. Bununla birlikte Das, RBI’nin konuyu yakından incelediğini iddia etti:

“Bu konuda son derece dikkatliyiz çünkü bu sadece RBI için değil, küresel olarak tamamen yeni bir ürün.”

RBI başkanı, merkez bankasının dijital rupi için merkezi bir defter ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) arasında bölündüğünü ekledi.

İstatistiklere göre Hindistan’da kripto para ticareti yapan kişi sayısı 15 milyon. Hindistan, 2,3 milyon kişinin pazara girdiği İngiltere gibi gelişmiş bir ülkeyi önemli ölçüde geride bırakıyor. Üstelik 23 milyon yatırımcıyla dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, Hindistan’dan çok uzakta değil.