Hindistan’ın kripto vergisi, yatırımcılar ve borsalar için kafa karışıklığı yaratıyor

Hindistan’ın kripto vergisi, yatırımcılar ve borsalar için kafa karışıklığı yaratıyor

Birçok borsa, geçen hafta duyurulan %30‘luk kripto para vergisinin ayrıntılarını ve sonuçlarını sorguluyor. Önde gelen kripto para borsası endüstrisi birliği olan Blockchain ve Crypto Assets Council’in geçen Cumartesi günü yaptığı toplantıda, üye borsaların çoğu, kuralların yatırımcıları ve borsaları kripto para birimi alanında iş yapmaktan alıkoyacağı görüşünü paylaştı.

Toplantı hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, özellikle her gün birden fazla işlem yapan yatırımcılar için yasaklayıcı olabilecek ticaret sırasında düşülecek %1‘lik bir vergi olduğunu söyledi.

Yatırımcılar merkezi olmayan borsalara ve hatta vergi oranlarının önemli ölçüde düşük olduğu geleneksel finans piyasasına geçebilecekleri için bu planların ticaret hacimlerine zarar vereceğinden endişe ediliyor. 

CoinDCX CEO’su Sumit Gupta, “Tüm işlem değerindeki %1 stopaj, günlük ticarette, arbitraj ticaretinde, marj ticaretinde vb. piyasalarda verimsizliğe neden olur. Hindistan zaten küresel kripto fiyatlarında %5-7’lik bir primle işlem görüyor ve böyle bir hareket bizim için primi daha da artıracak.” Dedi.

Hükümet, 10.000 rupi veya belirli kişiler için 50.000 rupi ve üzerindeki tüm işlemler için alıcı tarafından indirilecek %1 vergiyi uygulamaya koydu ve satıcı adına geçici vergi olarak dosyalandı. 

Borsalarda gerçekleştirilen işlemlerde ise alıcılar satıcı adına vergi beyan edecek yeterli bilgiye sahip değillerdir. Gerekli bilgiler borsalara aittir, bu da borsaların tutarı satıcıya aktarmadan önce vergileri kesmesi gerektiği anlamına gelir. 

Gupta, “Kripto işlemleriyle ilgili olarak, ister alıcı ister satıcı için olsun, her ikisi de takas niteliğinde olduğu gibi aynı işlemde vergi stopajı yapmakla yükümlü olabilir. Bir takas işleminde her iki taraf da bir token aldığından, tek bir alıcı veya satıcı ayırt edilemez. Bu nedenle Gupta, işlemin çifte vergiye tabi olması riskini görüyor.