Hindistan Hükümeti Maliye Sekreteri, Bitcoin, Ether ve NFT’lerin “Asla Yasal İhale haline gelmeyeceğini” söyledi

Hindistan Hükümeti Maliye Sekreteri, Bitcoin, Ether ve NFT’lerin “Asla Yasal İhale haline gelmeyeceğini” söyledi

Hindistan hükümetinin maliye sekreteri T.V. Somanathan‘ın, kripto para birimlerinin ülkede yaygın olarak kabul edileceği anlatısına karşı “onları yasal ödeme aracı olarak kullanma olasılığını reddederek” geri çevirdiği bildiriliyor.

Asian News International‘ın Çarşamba günkü tweetine göre Somanathan, Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından desteklenen dijital bir rupinin yasal ihale olarak kabul edileceğini; ancak büyük kripto para birimlerinin bunu yapma şansının olmadığını söyledi. Maliye sekreteri, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) dahil olmak üzere dijital varlıkların hükümetten yetki almadığı için muhtemelen “değeri iki kişi arasında belirlenecek varlıklar” olarak kalacaklarını da sözlerine ekledi.

Somanathan, “RBI tarafından verilen dijital rupi yasal bir ihale olacak. Diğerleri yasal ihale değil, olmayacak, asla yasal ihale olmayacak. Bitcoin, Ethereum veya NFT asla yasal ihale olmayacak […] Altın, elmas, kripto satın alabilirsiniz; ancak bu hükümet tarafından değer yetkisine sahip olmayacak.” dedi.


Maliye sekreteri sözlerine şunları ekledi:

“Özel kriptoya yatırım yapan insanlar, hükümetin yetkisine sahip olmadığını anlamalıdır. Yatırımınızın başarılı olup olmayacağının garantisi yok, birileri zarar görebilir ve bundan devlet sorumlu değildir.”

Somanathan’ın sözleri, Hindistan maliye bakanı Nirmala Sitharaman‘ın 1 Şubat’ta ülkenin 2023 yılına kadar bir “merkez bankası dijital para birimi” CBDC‘yi piyasaya sürmeyi planladığını ve bunun dijital ekonomiye “büyük bir destek” sağlayabileceğini açıklamasının ardından geldi. Ayrıca dijital varlıklar üzerindeki işlemlerin %30 oranında vergilendirilmesini önerdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitwise Spot Bitcoin ETF’ine SEC’ten Erteleme

Hintli milletvekilleri daha önce ülkede “özel kripto para birimlerinin” kullanımını yasaklayabilecek bir yasa tasarısı yayınladılar. Bununla birlikte, Hindistan’ın Parlamento alt meclisinden Salı günü yayınlanan bir bülten, mevzuatın Mayıs ayına kadarki bütçe oturumu sırasında dikkate alınmadığını gösterdi. Bunun yerine hükümet, milletvekilleri için kripto ve ekonomi üzerindeki etkileri hakkında bir eğitim etkinliği duyurdu.