Hindistan’ın finans sekreteri, Bitcoin ve Ethereum’u yasal ödeme aracı yapma fikrini kesin olarak reddetti

Hindistan’ın finans sekreteri, Bitcoin ve Ethereum’u yasal ödeme aracı yapma fikrini kesin olarak reddetti

Hindistan Maliye Bakanı, Bitcoin ve Ethereum’un ülkede potansiyel olarak yasal ödeme aracı haline gelmesiyle ilgili umutları boşa çıkardı ve özel kripto para birimlerinin asla böyle bir statüye sahip olmayacağını açıkladı.

Haber ajansı ANI’ye göre bakan, yalnızca dijital rupinin resmi para birimi olarak tanınacağını belirtti. Somanathan, kripto paraları altın ve elmaslara benzeterek, bu tür varlıkların değerinin hükümet tarafından yetkilendirilemeyeceğini açıkladı:

”Bitcoin, Ethereum veya NFT asla yasal ödeme aracı olmayacak. Kripto varlıklar, değeri iki kişi arasında belirlenecek olan varlıklardır. Altın, pırlanta, kripto satın alabilirsiniz, ancak bunun hükümet tarafından değer onayı olmayacaktır.”

Finans sekreteri, hükümetin kripto para piyasası katılımcılarını potansiyel finansal kayıplardan koruyamadığını iddia etti.

1 Şubat’ta Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan Merkez Bankası’nın Nisan 2023’ten önce rupinin yenilenmiş dijital versiyonu olarak kendi merkez bankası dijital para birimini çıkaracağını duyurdu.

Hükümet ayrıca kripto para birimi için bir vergi rejimi getirdi. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin ve NFT’lerin ticaretinden elde edilen kazançlara %30 vergi koymayı teklif ediyor.

Potansiyel bir genel yasak hakkında aylarca süren raporların ardından yatırımcılar artık topluca rahat nefes alabilseler de, bazıları hükümetin kripto para birimi vergilendirmesine açıklık getirmesinin kriptoyu yasallaştırmaya eşit olduğunu düşündüler.

Sitharaman Salı günü yeni vergi rejiminin kripto para birimlerinin meşrulaştırıldığı anlamına gelmediğini açıkladı. Maliye bakanı, kripto para birimi düzenlemeleriyle ilgili istişarelerin devam ettiğini de sözlerine ekledi.