Hindistan, Çin’in Peşini Bırakmıyor; Rekabete Dahil Oluyor

Hindistan, Çin’in Peşini Bırakmıyor; Rekabete Dahil Oluyor

Hindistan’ın bütçe oturumunda konuşan Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ülkenin 2022-23 mali yılının gelecek mali yılında merkez bankası dijital para birimini (CBDC) yani Dijital Rupi‘yi tanıtacağını söyledi.

Hindistan’ın Dijital Rupisi, üstün blok zinciri teknolojisi ile güçlendirilecektir. Hindistan Maliye Bakanı, dijital para birimine sahip olmanın ülkenin dijital ekonomisini güçlendirmede nasıl yardımcı olabileceğine olan güvenini dile getirdi. Konu hakkında konuşan Nirmala Sitharaman şunları söyledi:

“Merkez bankası dijital para biriminin girişi dijital ekonomiye büyük hızl katacak. Dijital para da daha verimli ve ucuz bir para yönetim sistemi sunacak.”

Son duyuru, uzun süredir kenarda bekleyen Hint kripto topluluğu için oldukça hoş bir hareket. Bir CBDC’nin oluşumu aynı zamanda ülkenin gelecek mali yıla kadar net ve daha iyi kripto kurallarına sahip olacağı anlamına geliyor. Ülkenin alt parlementosu Lok Sabha‘da konuşan Mos Finance şunları söyledi:

“Dijital para oluşturmak amacı nakte bağımlılığın azaltılması, işlem maliyetlerinin azaltılması nedeniyle yüksek senyoraj ve taksim riskinin azaltılması gibi önemli faydalar sağlamaktır.”

Ayrıca, MoS Finance, ülkenin CBDC Dijital Rupisi’nin “verimli, sağlam, güvenilir, düzenlenmiş ve yasal bir ihaleye dayalı ödeme seçeneği” olacağını söyledi. Ancak, Maliye Bakanlığı’nın potansiyel faydalarını tartarken ortaya çıkan ilişkili risklerle de ilgileneceğini belirtti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Crypto Mom, SEC’in Borsalar İçin Önerdiği Kanunun DeFi’yi Tehdit Edebileceğini Söyledi

Hindistan Diğer Ekonomilerle Rekabeti Bırakmıyor

Hindistan’ın Dijital Rupi hareketi, tam da Çin gibi diğer rakip ekonomilerin CBDC için şimdiden cesur hamleler yaptığı bir zamanda geliyor. Çin, Kış Olimpiyatları sırasında Dijital Yuan‘ını getirmek için agresif bir şekilde çalışıyor; ancak Omicron‘un ülkede yayılması planlarına gölge düşürüyor.

Öte yandan, ABD Federal Rezervi de bir merkez bankası dijital para birimine sahip olmanın yararlarını yakından inceliyor; ancak henüz bu konuda kesin bir karara varmış değiller.