Hindistan Çin Modelini Benimseyecek mi?

Hindistan Çin Modelini Benimseyecek mi?

Gelişmekte olan büyük ekonomilerin genel kripto yasaklarına yönelme olasılığı ne kadar yüksek? Çin, Hindistan için bir emsal oluşturuyor ve şimdi Hindistan da benzer bir politika izlemeyi tasarlıyor gibi görünüyor:

Tüm “özel kripto para birimleri” için önerilen bir yasağı içeren yasa tasarısı bu kış ülkenin parlamentosunda görüşülecek. Önlem, Hindistan merkez bankasının dijital para gündemini ilerletmesinin önünü açmak için tasarlandı. Egemen bir merkez bankası dijital para biriminin gelişen bir “özel” kripto para piyasasıyla bir arada var olup olmayacağı, yaklaşan CBDC çağının temel sorularından biri olacak ve hükümetlerin oyun alanını dize getirmek için zorlayıcı yetkilerini kullanmayı cazip bulacağı çok açık.

Lok Sabha politika seçeneklerini değerlendirecek

Hindistan parlamentosunun alt meclisi olan Lok Sabha‘nın bu hafta başlayacak olan kış oturumunda kabul edeceği 26 yeni yasadan biri, Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi. Tasarı, birkaç istisna dışında tüm “özel” dijital varlıklar için önerilen bir yasak da dahil olmak üzere bir CBDC oluşturulmasını kolaylaştırmayı amaçlayan bir dizi önlemin ana hatlarını içeriyor. Mevzuatın kesin sonuçları, analistlerin potansiyel yasağın kapsamına ilişkin farklı yorumlar sunduğu birçok spekülasyonun konusu olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, büyük Hint borsası WazirX’teki kripto fiyatları haberler üzerine düştüğü için piyasa daha konsolide bir şekilde işlemleri sürdürüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Zebpay’in CEO’su: Hindistan Kriptoyu Tamamen Yasaklamak Yerine Sıkı Düzenlemeleri Tercih Edebilir

Powell kalacak, Omarova gündemde değil

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu‘nun şu anki başkanı Jerome Powell‘ı Fed‘in yönetiminde dört yıllık bir dönem için aday gösterdi. Kongre önündeki son söylemlerinin birinde Powell, Çin tarzı bir kripto yasağının gündemlerinde olmadığını belirtti; ancak stabilcoinlerin daha fazla düzenleyici gözetime ihtiyacı olduğunu söyledi. Powell’ın Şubat 2022’de sona erecek olan mevcut görev süresi boyunca, Federal Rezerv aktif olarak bir CBDC yayınlama olasılığını araştırıyor ve aynı zamanda tespit ve düzeltmeyi amaçlayan kripto odaklı “politika atakları” için federal düzenleyici kurumlarla birlikte çalışıyor.

Güney Kore NFT siyaseti

Hükümet, kripto gelirlerinde %20 vergi de dahil olmak üzere yeni yasaların 1 Ocak 2022’den itibaren yürürlüğe girip girmeyeceğine dair karışık sinyaller gönderdiğinden, kripto vergilendirmesi Güney Kore’de önemli bir siyasi konu olmaya devam ediyor. Ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu, daha önce, ödenemez belirteçlerin veya NFT’lerin vergiden muaf olduğunu belirtmiş olsa da, ajansın başkanı geçen hafta tam tersini söyledi. Ayrıca, düzenleyici, dijital token ihraççıları için bir dizi katı raporlama gereksinimi ve kanunlara uymayanlar için hapis cezası öngörüyor.