Hindistan, Bitcoin’i Yasallaştıran Yasa Tasarısını Yayınladı

Hindistan, Bitcoin’i Yasallaştıran Yasa Tasarısını Yayınladı

Yüksek Mahkeme kararı ve Parlamento tarafından yasaklandığına dair söylentilerden sonra, Hindistan nihayet kripto paraları dijital varlıklar olarak resmen sınıflandırmaya geçti.

Yeni Finans Yasası, sermaye kazancı veya gelir olup olmadığına bakılmaksızın, kripto paranın %30‘luk bir oranda vergilendirilmesi için yeni bir plan içeriyor.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman “Bu tür gelirlerin hesaplanmasında, elde etme maliyeti dışında hiçbir harcama veya ödenek için kesinti yapılamaz. Ayrıca, dijital varlığın transferinden kaynaklanan kayıp başka herhangi bir gelirle mahsup edilemez” dedi.

Hindistan’da hisse senetleri %15 oranında vergilendirilirken, ayda yaklaşık 1.300 dolar veya daha fazla olan sıradan gelir de %15 oranında vergilendiriliyor.

Kriptonun yasallaştırılması, iş dünyasında son dört yılda yaşanan belirsizlikleri ortadan kaldırırken, zincirler arası likidite Yönlendirici Protokolü Başkan Yardımcısı Lakshika Kothari şunları belirtiyor:

“Maliye bakanımız Nirmala Sitharaman’ın kripto gelirlerinden elde edilen kazançlardan bahsettiğini görmekten heyecan duyuyorum. Bu, Hindistan’da kriptoyu meşrulaştırma yönünde tarihi bir adımdır.” İfadelerini kullandı.

Kothari  ”Bu ilerlemeye devam edersek, Hindistan Web3 ekosisteminin ağırlık merkezi olma şansını elde eder.” Diye ekledi.

Ancak uzmanlara göre vergi oranı önümüzdeki yıl 1 Nisan’da yürürlüğe girerken düşürülebilir.