Hindistan Başbakanı Kripto Para Birimleri Konusunda Ortak Küresel Duruş İçin Çağrıda Bulundu

Hindistan Başbakanı Kripto Para Birimleri Konusunda Ortak Küresel Duruş İçin Çağrıda Bulundu

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kripto para birimlerinin artan benimsenmesinden kaynaklanan zorluklarla başa çıkmak için birleşik bir küresel duruş çağrısında bulundu.

Ortak Bir Küresel Yaklaşım İhtiyacı

Pazartesi günü Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos Gündemi’nde konuşan Başbakan, kripto para birimlerinde ortak bir küresel yaklaşım ihtiyacı da dahil olmak üzere bir dizi sorundan bahsetti:

“Tek bir ülkenin aldığı kararlar, zorluklarla başa çıkmak için yetersiz olacaktır. Benzer bir zihniyete sahip olmalıyız”

Son zamanlarda, kripto para ticareti, endüstri için yatırımcıları korumak adına yasalar olmamasına rağmen, Hindistan’da ivme kazandı.

Hükümetin bir yasa tasarısı getirme planı, finans sektörü düzenleyicileri ve kripto endüstrisi temsilcileri gibi paydaşların oldukça farklı bakış açıları nedeniyle sert bir havaya girdi. 

Hindistan Başbakanı konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para birimi, değişen düzene sahip küresel bir aile olarak karşı karşıya olduğumuz türden zorlukların bir örneğidir. Bununla mücadele etmek için her ulusun, her küresel kurumun ortak ve senkronize eyleme geçmesi gerekiyor.”

Modi Hükümetinin Kripto Yasasındaki İkilemi

Hükümet, önerilen kripto yasa tasarısını Aralık 2022‘deki kış oturumunda mecliste tartışmak üzere listelemesine rağmen, bazı önemli konularda tavır alamadığı için bunu gündeme getiremedi.

Yetkililer tasarıyı neden meclise sunamadıklarını açıklamamış olsalar da, kaynaklar konuyla ilgili ortak bir strateji oluşturmak için uluslararası yardım aramaya karar verdiklerini iddia ettiler.

Hindistan hükümetinin, bu duruşa uygun olarak ülkenin kripto sektörü için düzenlemeleri konusunda Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS) yardım istediğine inanılıyor.

Mevcut çok taraflı kuruluşların para ve bankacılık alanındaki yeni teknolojiler ve gelişmelerle baş edemediğine işaret eden Modi, “Bu kurumlar kurulduğunda şartlar farklıydı, bugün ise farklı” dedi.