Hindistan Başbakanı: CBDC Dijital Ekonomiyi Güçlendirecek

Hindistan Başbakanı: CBDC Dijital Ekonomiyi Güçlendirecek

Hindistan Başbakanı Narendra Modi merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) karşı sempatisini gösterdi.  Modi, CBDC’lerin önümüzdeki yıllarda ekonomiyi canlandıracağına inanıyor.

Modi CBDC için sabırsızlanıyor

Hindistan Başbakanı, son görünümü sırasında merkez bankası dijital para birimleri ve bunların ülkenin para ağına sağlayabileceği faydalar hakkında konuştu.

Ona göre, dijital rupi çevrimiçi ödemeyi daha hızlı ve daha güvenli hale getirecek. Ek olarak Modi’ye göre CBDC’ler yeni fırsatlar yaratarak ve küresel ekonomiyi güçlendirerek fintech sektöründe devrim yaratabilirler:

“Bu aynı zamanda küresel dijital ödeme sistemlerinin geliştirilmesinde de kolaylık sağlayacaktır.”

Modi, CBDC’nin Hindistan’ın ulusal para biriminin dijital biçimi olacağından, yerel halkın onu nakit olarak değiştirebileceğini açıkladı. Ayrıca Hindistan Merkez Bankası tarafından tamamen izleneceğini ifade etti.

Hindistan’ın siyasi liderinin CBDC’lerin bir savunucusu olmasının nedenlerinden birinin, düzenlenecek olmaları olduğu söylenebilir. Kısa bir süre önce Modi, özel kripto para birimleri konusunda kapsamlı bir düzenleyici çerçeveye yerleştirmek için küresel bir işbirliği kurmaya çağırdı.

Narendra Modi

Narendra Modi, Kaynak: Economic Times

Modi’nin endişeleri esas olarak Bitcoin’e odaklıydı. Birçok suçlunun, gerekli mevzuat olmadan yasa dışı faaliyetlerinde önde gelen dijital varlığı kullanmaya devam edeceğini varsayıyordu. Geçen ay, konuyla ilgili görüşünü şu sözlerle yineledi:

“Kripto para birimi, değişen küresel düzene sahip küresel bir aile olarak karşı karşıya olduğumuz türden zorlukların bir örneğidir. Bununla mücadele etmek için her ulusun, her küresel kurumun ortak ve senkronize eyleme geçmesi gerekiyor.”