Hindistan, 162 Milyon Dolarlık Morris Coin Kripto Para Birimi Yatırım Programındaki Varlıklara El Koydu

Hindistan, 162 Milyon Dolarlık Morris Coin Kripto Para Birimi Yatırım Programındaki Varlıklara El Koydu

Hindistan İcra Müdürlüğü, yatırımcıları 162 milyon dolar değerinde dolandıran Morris coin‘i içeren bir kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla bağlantılı olarak yaklaşık 5 milyon dolar değerindeki varlıklara el koydu. Suç gelirleri kripto para satın almak için kullanıldı.

Hindistan Yetkilileri, İddia Edilen Kripto Dolandırıcılığı Davasında Varlıklara El Koydu

Maliye Bakanlığı Gelir Dairesi‘ne bağlı özel bir mali soruşturma kurumu olan Hindistan İcra Müdürlüğü, kripto para dolandırıcılığıyla bağlantılı olarak 36.72 crore rupi (5 milyon dolar) değerindeki varlıklara el koydu.

İcra Müdürlüğü, Kerala Polisi tarafından Hindistan Ceza Kanunu uyarınca bir ilk bilgi raporunun (FIR) kaydedilmesinin ardından planı araştırmaya başladı. Daha sonra diğer ilçelerde polis tarafından birden fazla ilk bilgi raporu kaydedildi.

Plan, Morris coin adı verilen var olmayan bir kripto para birimini içeriyor. Nishad K. ve şirketleri, madeni para için bir ICO gerçekleştirdi ve yatırımcılardan para topladı. İcra Müdürlüğü, “ünlülerin huzurunda tanıtım etkinlikleri” düzenlediklerini ve yatırımcıları çekmek için “gösterişli web siteleri” kullandıklarını açıkladı. Polis, 900’den fazla yatırımcının 1.200 crore rupi değerinde dolandırıldığını açıkladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Öğrencinin Selfie NFT’leri Kısa Sürede Yaklaşık 1 Milyon Dolar Kazandırdı

İcra Müdürlüğü, yatırımcılardan toplanan paranın taşınmaz mülkler, kripto para birimleri ve lüks arabalar satın almak; ayrıca premium otel ve tatil köyleri için ödeme yapmak amacıyla kullanıldığını kaydetti.

Ele geçirilen varlıklar Nishad K. ve ortaklarına ait. Bu varlıklar, suç gelirlerinden elde edilen birden fazla banka hesabındaki parayı, araziyi ve kripto para birimlerini içeriyor.

İcra Müdürlüğü’nün paylaştığı ayrıntılar:

ETH, BTC, BNB, YFI, VET, ADA ve USDT gibi 25,82.794 ₹ değerinde, Hindistan ve uluslararası kripto borsalarında tutulan kripto para birimleri ele geçirildi. Bu varlıklar suç gelirlerinden satın alındılar.

Soruşturma sırasında, yukarıdaki tüm kripto para birimleri Hindistan Rupisine çevrildi. Daha sonra bir banka hesabına aktarıldı.