Hillary Clinton, Kripto Paraların Dünyanın Rezerv Para Birimi Olarak Doları Zayıflatabileceğini Söyledi

Hillary Clinton, Kripto Paraların Dünyanın Rezerv Para Birimi Olarak Doları Zayıflatabileceğini Söyledi

Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’ndaki sanal görünümü sırasında, kripto para birimlerinin ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olarak rolünü baltalayabileceğini ve ülkeleri istikrarsızlaştırabileceklerini iddia etti:

”Ulus devletlerin daha fazla dikkat etmeye başladığını umduğum bir alan daha var o da kripto para biriminin yükselişi. Çünkü onlarla ticaret yapmak için kelimenin tam anlamıyla egzotik bir çaba gerekiyor. Kripto paralara, itibari para birimlerini baltalama potansiyeline sahip. Ülkeleri istikrarsızlaştırmak için rezerv para birimi olarak doların rolünü baltalayabilir.

2016 seçimlerinde Demokrat başkan adayı olan Clinton, kripto paranın küresel para piyasaları için doğrudan bir tehdit oluşturduğunu iddia ediyor.

Bazıları, sözlerinin, ateşli taraftarlar tarafından kripto para birimleri için bir reklam olarak görülebileceğine inanıyor:

Eski ABD First Lady’si ilk kez kripto para birimlerine keskin bir eleştiride bulundu. Clinton, Eylül 2018‘de, bir dizi hızlı soruyu yanıtlarken herhangi bir Bitcoin’e sahip olmadığını doğruladı.

2016 yılında Wikileaks tarafından yayınlanan bir e-postaya göre, Clinton’ın kıdemli kampanya yardımcıları, Bitcoin bağışlarını kabul etme fikrini “fazla özgürlükçü” buldukları için reddettiler.