Hess üretim ve rezervlerinde artış bildirdi, 4. çeyrek net geliri düştü

Hess üretim ve rezervlerinde artış bildirdi, 4. çeyrek net geliri düştü

NEW YORK – Hess Corporation (NYSE: HES), 2023 yılının dördüncü çeyreği için bir evvelki yılın birebir devrindeki 497 milyon dolardan düşüşle 413 milyon dolar net gelir açıkladı. Çeyrek için düzeltilmiş net gelir de bir evvelki yıla nazaran 522 milyon dolardan 501 milyon dolara geriledi. Şirket bu düşüşü daha düşük gerçekleşen gaz ve doğal gaz sıvıları (NGL) satış fiyatlarına bağlarken, bu düşüş daha yüksek üretim hacimleriyle kısmen dengelendi.

Şirketin bu çeyrekteki petrol ve gaz net üretimi, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki proforma 376.000 varil/gün’den %11 artışla 418.000 varil/gün’e (boepd) yükseldi. Bu artış temel olarak Bakken bölgesi ve Guyana’daki yüksek üretimden kaynaklanmaktadır. Bilhassa, Bakken net üretimi %23 artışla 194.000 boepd’ye yükselirken, Guyana net üretimi günlük 128.000 varil petrole (bopd) çıktı.

Hess yılsonu kanıtlanmış rezervlerini 1,37 milyar varil petrol muadili olarak açıkladı ve boe başına 16,00 $ bulma ve geliştirme maliyeti ile organik rezerv yenileme oranı %178 oldu. Rezervlerdeki bu büyüme temel olarak Uaru’nun onaylanması da dahil olmak üzere Guyana’daki yeni gelişmelerden ve Bakken’den kaynaklandı.

Şirketin dördüncü çeyrekteki arama ve üretim (E&P) sermaye ve keşif harcamaları toplam 1.480 milyon dolar olup, bu harcamalara Liza Unity yüzer üretim, depolama ve boşaltma gemisinin (FPSO) yaklaşık 380 milyon dolara satın alınması da dahildir. Bu harcama, bir evvelki yılın çeyreğindeki 818 milyon dolara kıyasla değerli bir artışa işaret ediyor.

Hess, Kasım ayında Guyana’daki Stabroek Bloğu’nda Payara’nın üretime başlaması ve Ocak 2024’te yaklaşık 220.000 brüt bopd’lik birinci üretim kapasitesine ulaşması üzere kıymetli operasyonel gelişmelerin altını çizdi. Şirket ayrıyeten 2024 yılı boyunca Bakken’de dört sondaj kulesi işletmeye devam etme planlarından da bahsetti.

Burada yer alan bilgiler basın açıklamasına dayanmaktadır ve spekülatif yahut ileriye dönük tabirler içermemektedir.

InvestingPro Insights

Hess Corporation’ın son mali sonuçları, zıt rüzgarlar ve stratejik ilerlemelerin bir karışımını yansıtıyor. Şirket, gerçekleşen satış fiyatlarında bir düşüş yaşarken, bilhassa Bakken bölgesi ve Guyana üzere kilit alanlarda üretim hacmi arttı. InvestingPro bilgilerine nazaran 43,9 milyar dolarlık piyasa kıymeti ve 30,08’lik F/K oranı, şirketin son beş yıldaki sağlam performansıyla uyumludur. Buna ek olarak, Hess hissedarlarının getirilerine olan bağlılığını göstermiş ve finansal dayanıklılığının ve operasyonel verimliliğinin bir ispatı olarak 37 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürmüştür.

InvestingPro İpuçları, analistlerin önümüzdeki periyot için çıkarları aşağı taraflı revize etmelerine karşın, pay senedinin düşük fiyat oynaklığı ile bilindiğini ve bunun da birtakım yatırımcılar için cazip bir istikrar düzeyine işaret ettiğini öne sürüyor. Ayrıyeten, şirketin ölçülü borç düzeyi ve son on iki aydaki dengeli kârlılığı yatırımcı inancını daha da artırıyor. Hess’in yüksek gelir değerlemesi ve Fiyat/Defter çarpanlarıyla süreç görmesi nedeniyle potansiyel yatırımcılar şirketin uzun vadeli getiri potansiyelini ve operasyonel tutarlılığını göz önünde bulundurmalıdır.

InvestingPro, Hess Corporation’ın finansal sıhhatini ve gelecek beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyenler için ek bilgiler sunuyor. Şu anda InvestingPro’ya abone olarak erişebileceğiniz 8 InvestingPro İpucu daha mevcut. Yeni yıl indirimi ile abonelikler %50’ye varan indirimlerle sunuluyor. Bu fırsattan yararlanmak için, 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY24 kupon kodunu yahut 1 yıllık abonelikte ek %10 indirim için SFY241 kupon kodunu kullanın. Bu teklifler, yatırımcıların şuurlu kararlar almasına yardımcı olabilecek pahalı tahliller ve datalar sağlar.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR