Hayır kurumlarına yapılan kripto para bağışları 2021’de neredeyse %600 arttı

Hayır kurumlarına yapılan kripto para bağışları 2021’de neredeyse %600 arttı

Yıl sonuna yaklaşırken, hayır kurumlarına yapılan kripto para bağışları bir hayli arttı. STK’lar ve bireyler için bir kripto para bağış toplama platformu olan Crypto Giving, 2021‘de dijital varlık bağışlarında 2020’ye kıyasla %583 artış olduğunu söyledi.

Giving Block tarafından başlatılan bir kampanya olan Crypto Giving, firmanın Washington DC’deki genel merkezinin, bir önceki yıla göre %20 artışla ortalama 12.600 dolarlık bağış miktarıyla toplam 2,4 milyon dolarlık katkıyı ele aldığını gördü.

Özellikle, Ethereum (ETH), toplam bağış hacminde ilk sırayı aldı ve Bitcoin’i geride bıraktı. Dijital varlık, 885 milyon dolarlık Bitcoin’e kıyasla toplamda 1.2 milyon dolardan fazla ETH bağışlanmasıyla liderlik tablosunun tepesine yerleşti.

Firma, 2020’ye göre katılacağı tahmin edilen yaklaşık on kat daha fazla STK ile bu yıl daha fazla katkı bekliyordu. Ek olarak, mevcut küresel salgın ve birkaç kripto para biriminin son zamanlarda gerilemesiyle yüzleşmeye hazırdı. The Giving Block sonuçlardan gerçekten memnun kaldı.

Fidelity Charitable tarafından yürütülen araştırmaya göre, kripto para sahiplerinin %45‘i 2020’de hayır kurumlarına 1.000 dolar veya daha fazla bağışta bulunurken, bu oran tüm yatırımcıların %33‘ünü kapsıyor.

Kripto para yatırımcılarının %55 kadarı, varlığın satışı üzerinden sermaye kazancı vergisi ödemekten kaçınmak için kripto varlıklarının hayır kurumlarına bağışlanabileceğinin farkında değil.