Hal Finney, 30 yıl önce NFT fikrini ortaya attı mı?

Hal Finney, 30 yıl önce NFT fikrini ortaya attı mı?

Satoshi Nakamoto’dan ilk Bitcoin işlemini aldığı bilinen kişi Hal Finney, 17 Ocak 1993’te Cypherpunks üyelerine “Kripto ticaret kartları” konulu bir e-posta yazdı.

Finney, burada ilginç bir olaydan bahsetti. Aşağıda belirtildiği gibi kriptografik ticaret kartları aracılığıyla dijital nakit alışverişi yapma yoluna değindi.

Kripto ticaret kartları

Finney, mesajında “Bütün bir seti topla! Normal olanlardan nadir olanlara kadar her türlü çeşitte bulunurlar” Dedi.  Bu, şu anda NFT’leri tam anlamıyla tanımlamaktadır.

JPMorgan‘ın geçen ayki bir raporuna göre, yaklaşık 30 yıl önce bahsettiği fikir şimdi 7 milyar dolardan fazla bir pazar haline geldi.

Hal Finney, 2014 yılında vefat eden bir bilgisayar geliştiricisiydi. Bitcoin’i erken benimseyen bir Cypherpunks üyesiydi. 2004’te Yeniden Kullanılabilir İş Kanıtları sistemini kurdu.

Finney, “Bilgisayar, insanları kontrol etmek yerine onları özgürleştirmek ve korumak için bir araç olarak kullanılabilir” Açıklamalarında bulunmuştu.

2019‘da kripto topluluğu, Hal Finney’nin Twitter hesabını korumak için yeniden bir araya geldi çünkü Twitter etkin olmayan kullanıcıları silecekti. Günümüzde Hal Finney’in hesabı hala var.

Hal Finney ve Satoshi Nakamoto, Bitcoin teknik incelemesinin Ekim 2008’de yayınlanmasından bu yana Bitcoin’in ilk günlerinde oldukça yakınlardı.

Finney, Satoshi Nakamoto ile Bitcoin projesi hakkında ne kadar destekleyici olduğunu, ancak birçok endişesinin bulunduğunu yansıtan e-posta alışverişinde bulunmaya başladılar.

Bilgisayar uzmanı, Ocak 2009’un başına kadar Bitcoin kodunu tartışarak e-postalar aracılığıyla Satoshi ile konuşmaya devam etti.