Gürcistan vatandaşları kripto madenciliğini durdurmak için yemin ettiler

Gürcistan vatandaşları kripto madenciliğini durdurmak için yemin ettiler

Georgia, Svaneti sakinlerinin Bitcoin madenciliğine atfedilen enerji kıtlığı ile başa çıkmak için kripto para birimi madenciliği yapmayacaklarına dair kutsal bir yemin ettikleri bildiriliyor.

Macrotrends’e göre Gürcistan’ın kuzeybatısındaki Svaneti bölgesinin ekonomisi, 2000’den 2019’a kadar her yıl artan turizm harcamalarına bağlı olarak değişiyor. 

Ancak Covid-19 pandemisinin bir sonucu olarak turizm 2020‘de düştü ve yakın zamanda Covid öncesi büyüme seviyelerine dönmeye başladı. Ardından yüzlerce vatandaş, elektrik arzını ciddi şekilde bozmakla suçlanan kripto madenciliğine yöneldi.

Yerel medya kuruluşu Sputnik Georgia tarafından alıntılanan bir video, madencilerin 30 Aralık 2021’de St. George’a kripto para madenciliği yapmayacaklarına dair kutsal bir yemin etmek için bir kiliseyi doldurduğunu gösteriyor. 

Kripto madenciliği, Svaneti’nin Mestia kasabasında sakinlerin protesto gösterileri düzenlemesiyle ve onlara güç sağlayan elektrik şirketi Energo Pro’nun elektrik tarifelerini artırma tehdidinde bulunmasıyla tartışmalı bir konu haline geldi.

Svaneti, Gürcistan’ın şu anda bazı bölgelerinde ücretsiz elektriğe sahip olan ve madenciliği daha çekici kılan dağlık bir bölgesidir.

Mestia belediyesi, 2021‘in sonunda kripto madenciliğinin yerel enerji arzını ne ölçüde bozduğunu açıklayan bir bildiri yayınladı. Tüketim bu yıl önceki yıllara göre yüzde 237 arttı” dedi.

Enerji şirketi Energo Pro, tüketimdeki büyük artışı “sürdürülemez” olarak nitelendirdi. 5 Ocak’ta şirket yerel basına, bölgenin 27 megavat tükettiğini, bu da altyapının işlemek için tasarlandığı gücün yaklaşık dört katı olduğunu belirtti.