Güneydoğu Asya Finans Kurumları Ethereum Blok Zincirine Yöneliyor

Güneydoğu Asya Finans Kurumları Ethereum Blok Zincirine Yöneliyor

Güneydoğu Asya bir dizi fintech firmasına ve küresel kripto şirketlerine ev sahipliği yaptığı için, Blockchain inovasyonu Güneydoğu Asya’da artıyor.

Özellikle Singapur, son zamanlarda dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biri haline geldi. Bu, yakın zamanda kripto borsası Gemini tarafından yürütülen ve 4.348 katılımcının %67‘sinin şu anda kripto sahibi olduğunu tespit eden bir raporda da vurgulandı.

Raporda ayrıca, katılımcıların %78‘inin dijital varlığa sahip olduğunu iddia ettiği Ether’in ( ETH ) bölgedeki en popüler kripto para birimi olduğu belirtildi. 

İlginçtir ki, Ethereum blok zinciri, Güneydoğu Asya merkezli finans kurumları için de tercih edilen ağ olabilir. Blockchain firması ConsenSys’in Asya genel müdürü Charles d’Haussy, bölgedeki sınır ötesi ödemelerini güçlendirmek isteyen şirketlerin birkaç nedenden dolayı Ethereum’u tercih ettiğini söyledi:

“Teknik açıdan bakıldığında, çeşitli teknolojileri araştıran farklı merkez bankaları ve finans kurumları her zaman Ethereum’un sunduğu temel özelliklere geri dönme eğilimindedir.”

d’Haussy, özellikle finans kurumlarının Ethereum’un bir blok zinciri ağında akıllı bir sözleşme katmanı sunmasını çekici bulduğunu, diğer rekabetçi teknolojilerin ise yalnızca blok zinciri olmayan bir akıllı sözleşme katmanına sahip olabileceğini belirtti.

D’Haussy, Ethereum ağının finansal kurumlara belirli tokenler için hesap oluşturma yeteneği sağladığını da sözlerine ekledi:

“Bir banka hesabınız ve o hesaba koyabileceğiniz banknotlarınız var. Bu, birçok kullanım durumunda yeniden üretilebilir. Geçmişte keşfedilen diğer teknolojiler hem hesap hem de token sağlayamadı.”