Güney Kore’nin Maliye Bakanı Kripto Para Vergisinin 2022 için Planlandığı Gibi Başlaması Gerektiğini Düşünüyor

Güney Kore’nin Maliye Bakanı Kripto Para Vergisinin 2022 için Planlandığı Gibi Başlaması Gerektiğini Düşünüyor

Sanal varlık kazançlarının vergilendirilmesi, kripto para piyasa değeri açısından dünyanın üçüncü büyük ülkesi olduğu tahmin edilen Güney Kore’de şu anda en sıcak konulardan biri. 

Ülkenin gelecek yıldan itibaren kripto para ticaretinden elde edilen geliri %20 oranında vergilendirme planı, birçok yatırımcıyı kızdırarak, milletvekillerinin ve hatta bir başkan adayının vergi yasasında gecikmeye zorlanmasına neden oldu. Bu arada, Güney Kore’nin maliye bakanı hala vergi planının arkasında duruyor.

Bu yılın Ocak ayında, Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, sanal varlık yatırımcılarından tepki alan değiştirilmiş Gelir Vergisi Yasasını duyurdu.

Değiştirilen yasa, Ulusal Vergi Dairesi’nin 2,5 milyon Kore wonu yani yaklaşık 2,120 ABD Doları üzerindeki kripto alım satım kazançlarından %20 oranında vergi alacağını şart koşuyor. Kripto yatırımcıları, yeni vergi planının ve açıklanan takvimin birçok yönünü eleştirdi. 

Pek çok yatırımcı, hisse senedi yatırımcılarına kıyasla vergi indirimi için daha düşük bir eşik verileceğini kabul etmekte zorlandılar. Sanal varlık gelirinin 2.5 milyon Won’luk vergi kesintisi eşiğiyle karşılaştırıldığında, hisse senedi sermaye kazançlarına yaklaşık 42.408 ABD Doları veriliyor. Ek olarak, hisse senedi sermaye kazançları, sanal varlık kazanç vergisinden bir yıl sonra, 2023‘ten itibaren tahsil edilecektir.

Halkın duyarlılığını göz önünde bulundurarak, hem iktidardaki Demokrat Parti’den hem de muhafazakar Halkın Gücü Partisi’nden milletvekilleri, kripto vergisini bir ila iki yıl ertelemek için önerilerde bulundular. 

Demokrat Parti’nin başkan adayı Lee Jae-myung Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kampanyasında sanal varlık vergisini ertelemeyi ileri süreceğini duyurdu.

Her iki siyasi partinin de gecikmeyi desteklemesinin nedeni, 20’li ve 30’lu yaşlarda seçmen kazanma çabası olarak yorumlanabilir. 

Başkan Kim Hyoung-joong, “Gelecek yılki başkanlık seçimleriyle birlikte, her iki taraf da 20’li ve 30’lu yaşlarındaki ve sanal varlık kazançları üzerindeki vergi konusunda çok hassas olan insanların oylarını kazanmak için politikalara karar vermeye hevesli” dedi.