HaberlerKripto Para Haberleri

Güney Koreli Bankalar Kripto Para Dolandırıcılığından Sorumlu Tutulmamak İstiyor

Güney Kore bankaları, mali yetkililerden, dijital para birimlerini içeren kara para aklama veya dolandırıcılık faaliyetlerinden sorumlu tutulmamalarını istedi.

Güney Kore’deki bankalar, kripto para borsaları için hesap oluşturma konusunda isteksizdi. Ancak, ”Belirli Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanılması Hakkında Kanun” borsaların hesap açmak için kendileriyle ortak olmaya istekli bankaları bulmasını zorunlu kılıyor. Bu da bankaları, borsaları taramaktan, riskleri ve şeffaflığı değerlendirmekten sorumlu hale getiriyor.

Yönergeler Hala İnceleniyor

Finansal Hizmetler Komisyonu, yükün bir kısmını bankalardan kaldırabilecek belirli yönergeleri hâlâ gözden geçiriyor. Bu çerçevede, Güney Kore bankaları, yerel kripto para borsaları ile olan ortaklıklarını ve onlarla para birimi sözleşmelerine devam edip etmeyeceklerini yeniden değerlendiriyor. 

Şu anda sadece 4 büyük borsa olan Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit, yerel bankalarla ortaklık yapıyor. Güney Kore’nin FTRA’sına (Finansal İşlem Raporları Yasası) göre, kripto para borsalarının en geç 24 Eylül 2021’e kadar finansal otoritelere kaydolması gerekiyor.

Kayıtlarının Finansal İstihbarat Birimi tarafından onaylanması için kripto para borsalarının resmi bir ortaklığa sahip olması lazım. Bu, bankalara ek bir inceleme getirerek, kripto para birimi borsalarıyla ortaklıklarını yeniden değerlendirmelerini sağladı. 

Ek olarak 4 büyük kripto para borsasına bağlı bankalar kara para aklama risklerini de değerlendirecek. Kore Bankalar Federasyonu (KFB), yerli bankaların kripto para borsalarını değerlendirirken uyması gereken bir dizi yönerge yayınladı. 

Yönergeler, güvenlik protokolleri, bilgisayar korsanlığına karşı güvenlik açığı ve müşteri veri tabanlarına odaklanıyor.  İşlem hacmi olarak en büyük kripto para borsası Upbit, şimdiden 24 Token’ı listeden çıkardı.

Güney Kore’nin 4 büyük borsası, daha küçük borsalara kıyasla çok da fazla endişelenmek zorunda değil. Hiçbir Güney Kore bankası, büyük borsalar dışındaki platformlar ile ortaklık kurmayı düşünmüyor.

Küçük borsaların yöneticileri şimdi ortaklıklar sağlamak için büyük bir çaba içerisine girdi ve FSC’den bankaları müzakere etmeleri için teşvik istiyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu