Güney Kore’de Yeni Yılda Kripto Vergi Şoku Yaşanacak

Güney Kore’de Yeni Yılda Kripto Vergi Şoku Yaşanacak

Güney Kore Ulusal Vergi Servisi, hediye edilen veya miras kalan kripto varlıklarının, değerlerine bağlı olarak mevcut hükümler kapsamında yüzde 10 ila 50 arasında vergilendirileceğini duyurdu.

Güney Kore, Kripto Hediyeleri ve Mirasları Vergilendirecek

Güney Kore vatandaşları, 2022’den itibaren kripto için yeni bir vergi ödemek zorunda kalacak.

Yerel haber ajansları Salı günü, Kore Ulusal Vergi Dairesi’nin hediye veya miras olarak alınan varlıkları hedef alan 2022’de yeni bir kripto vergisi alacağını bildirdi.

Yeni hükümlere göre, kripto hediye ve miraslar, toplam değerlerine bağlı olarak yüzde 10 ila 50 arasında diğer nitelikli veya miras kalan varlıklara göre vergilendirilecek. Yetkililer, ödenecek verginin doğru miktarını hesaplamak için devir tarihinden bir ay önce ve sonra ölçülen günlük ortalama fiyatın kullanılacağını belirtiyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: OpenSea, 2021’de İşlem Hacminde 646 Kat Artış Gördü

Ulusal Vergi Servisi’nin duyurusu, gelecek yıl yeni vergi hükümlerini uygulaması gerekecek olan dört sanal varlık sağlayıcısını (Dunamu, Bithumb Korea, Korbit ve Coinone) listeledi.

Bu yıl, Kore’deki kripto düzenlemeleri sıkılaştırıldı. Aralık ayının başında milletvekilleri, 2.5 milyon KRW (2.099 $) eşiğinin üzerindeki kripto kazançları için daha genel bir %20 vergi getirilmesini geri çekmek için oy kullandı. Kripto kazanç vergisi 2023’te yürürlüğe girecek.

Kore kripto borsaları, dijital varlıkları çevreleyen yeni düzenlemelere uymalarına yardımcı olmak için politikalarını değiştiriyor. Bu haftanın başlarında, ülkenin en büyük üçüncü borsası Coinone, kara para aklama gibi yasa dışı kripto faaliyetlerini engelleme çabalarının bir parçası olarak doğrulanmamış harici cüzdanlara para çekmeyi engelleme planlarını duyurdu.