HaberlerKripto Para Haberleri

Güney Kore’de Yeni Kısıtlama İddiası: ”Kripto Para Borsası Çalışanları Ağır Para Cezaları İle Karşılaşabilir”

Kore hükümetinin büyük vergi planının ardından yeni bir kripto para kısıtlaması gündeme geldi.

Kore hükümetinin kripto paralara dair büyük vergi planının ardından yeni kripto kısıtlaması iddiası gündeme geldi. 

Güney Kore hükümetinin kripto para borsalarının çalışanlarına dijital varlıklarla ticaret yapmaları halinde para cezası vermek için bir teklif üzerinde tartıştıklarına dair önemli raporlar ortaya çıkıyor.

Yerel medya kuruluşu Yonhap Haber Ajansı’nın bugünkü haberine göre Kore, kripto borsası operatörlerine ve çalışanlarına 100 milyon Won’a (90.000 Dolar) kadar bir para cezası uygulama planını destekliyor.

Çalışanlar kendi borsalarında işlem yaparken yakalanırsa ciddi cezalar uygulanabilir. Yaşanan bu gelişme, hükümet tarafından 28 Mayıs‘ta yapılan işletmelerin, yöneticilerin ve çalışanların kendi borsaları aracılığıyla sanal varlık ticareti yapmalarını yasaklayacağını belirten bir duyuruyu takip ediyor.

Yapılan açıklamalara göre alınacak olan bu karar, kripto para borsası operatörleri tarafından fiyat manipülasyonunun önüne geçilmesi amacıyla gerçekleşecek.

Raporda, Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC) geçtiğimiz günlerde kararnameyi ihlal cezalarını içerecek şekilde değiştirme planını açıklamak için borsalarla bir araya geldiği belirtildi.

Mayıs ayı sonlarında Kore hükümeti, 2022‘den itibaren kripto para işlemlerinden %20 vergi almaya başlamayı planladığını duyurmuştu.

Güney Kore maliye bakanı Hong Nam-ki, kripto varlıklarının para birimi olarak kabul edilemeyeceği konusundaki tutumunu sürdürdü.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu