Güney Kore ve Japonya, Kripto Para Birimi Kazançlarının Nasıl Tanımlanacağı ve Vergilendirileceği Konusu İle Boğuşuyor

Güney Kore ve Japonya, Kripto Para Birimi Kazançlarının Nasıl Tanımlanacağı ve Vergilendirileceği Konusu İle Boğuşuyor

Küresel olarak kripto para biriminin artan kabulüne rağmen, hükümetler hala kriptonun nasıl tanımlanması ve vergilendirilmesi gerektiğini anlamaya çalışıyor. Bazı ülkeler, kripto para konusunda alternatif bir para birimi mi yoksa bir varlık mı? Sorusu ile boğuşuyor.

Japonya’da kripto vergisi, bireyin kazancına bağlıdır ve aynı yatırımcının sıradan hisse senetlerinden elde ettiği kârlar için ödeyeceği %20‘lik vergiye kıyasla, yüksek kazanç elde edenler kripto kazançları üzerinden %55 gibi devasa bir vergiye tabi olabilir. 

Buna karşılık, şu anda kripto vergisi olmayan Güney Kore’nin gelecek yıldan itibaren kripto kazançları üzerinden %20‘lik bir vergi alması planlanıyor. Bu, maksimum gelir vergisi oranı olan %45‘ten çok daha düşük.

Güney Kore şimdi, cumhurbaşkanlığı seçim yılı sırasında bir kripto vergisi uygulamaya yönelik siyasi açıdan popüler olmayan bu planı ertelemek için harekete geçiyor.

Bugün, Güney Kore Ulusal Meclisi vergi alt komitesi toplantısında, ülkenin iktidardaki Demokrat Partisi ve muhalefetteki muhafazakar parti, 2022’nin başından 1 Ocak 2023’e kadar sanal varlık gelirlerine uygulanan %20‘lik vergiyi bir yıl geriye çekme konusunda anlaştılar

Vergi erteleme tasarısıyla ilgili bu hafta başında Çarşamba günü yapılan toplantı, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nın muhalefeti nedeniyle karar alamadan sona erdi

Bugünkü ikinci toplantıda bulunan yetkililer, kripto para kazançları üzerindeki vergilendirmeyi geçici olarak ertelemeyi kabul ettiler. 

Ulusal Meclisin, sanal varlık kazançları için vergiden muaf sınırın hisse senedi kazançlarıyla aynı seviyede olup olmayacağına hala karar vermesi gerekiyor.