Güney Kore, Metaverse Oyun Piyasasını Devralmanın Peşinde

Güney Kore, Metaverse Oyun Piyasasını Devralmanın Peşinde

Kısa Notlar

  • Rarible’ın kurucu ortağı ve ürün müdürü Alex Salnikov, “Kore’nin en büyük metaverse oyuncularından biri haline geleceğine inanmaya çok hevesliyim” dedi.
  • Atomic Form’un Kurucu Ortağı Garrette David Blockworks’e “Ulusal düzeyde güçlü yanlarından yararlandıklarını düşünüyorum” dedi.

Güney Kore‘nin Bilim, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı (BİT) tarafından paylaşılan bir yol haritasına göre, Asya ülkesi kendisini Metaverse‘de ön plana çıkarmak istiyor. Bazı piyasa oyuncuları, kripto odaklı oyun oynamanın bu alanda küresel bir lider olma bileti olduğuna ve Seul‘ün bir oyun faaliyeti yuvası olduğuna inanıyor.

Ülke şu anda en büyük 12. metaverse pazarı, ancak 2026 yılına kadar en büyük beşinci pazar konumuna ulaşmak için yedi sıra atlamayı planladığını söylüyorlar. Plan, yıkıcı yeniliklere, ortaya çıkan yeni teknolojilere yanıt vermek ve geleceğe hazırlanmak için Digital New Deal 2.0 girişiminin bir parçası.

Bakan Lim Hyesook, tercüme edilmiş bir açıklamada dile getirdiği gibi, metaverse, herkesin hayallerini gerçekleştirebileceği sonsuz potansiyele sahip, keşfedilmemiş yeni bir dijital kıtadır.

“Özellikle, metaverse gençlerin daha fazla zorlukla karşılaşabileceği, büyüyebileceği ve daha büyük bir dünyaya [doğru] sıçrayabileceği bir yer olacak.”

Ülke, metaverse’in fiziksel dünyayla ilgili olmayan 1,5 milyon iş yaratma potansiyeline sahip olduğunu ve ülkeyi küresel metaverse pazarının zirvesine taşımak için uzayda 40.000’den fazla uzman üretmeyi planladığını söyledi.

Atomic Form‘un Kurucu Ortağı Garrette David Blockworks’e “Ulusal düzeyde güçlü yanlarıyla oynuyorlar” dedi.

David; “Blockchain perspektifinden bakıldığında süper havalı çünkü El Salvador’un bir para birimi olarak Bitcoin ile ilgilendiğini görüyoruz. Ve Kore’nin, değer depolarını biriktirmek yerine, tüketiciliği değiştirmenin ve dijital nesnelerle arayüz oluşturmanın bir yolu olan metaverse ile gerçekten ilgilendiğini görüyoruz. Dolayısıyla farklı coğrafyaların Web3’ü kendilerine özel şekillerde nasıl kucakladığını görmek gerçekten harika” diye ekledi.

David, Web3 ve metaverse odaklı startup Atomic Form’un Animoca Brands, Nonce, Samsung Next ve Kore sanat sahnesinden bazı DAO’lar gibi Güney Kore’den çok fazla ilgi ve yatırımcıya sahip olduğunu söyledi.

Bu Haber de İlginiz Çekebilir: Bir Kripto Uzmanıysan, Afrika Seni Bekliyor Olabilir

Güney Kore Metaverse Oyunlarına Odaklanmış Durumda

Metaverse, genellikle dijital gerçeklikleri Axie Infinity gibi çevrimiçi deneyimlerle birleştirdiği için, genellikle NFT‘ler, oyna-kazan veya kripto oyunları ve blok zinciri tabanlı topluluklarla birleştirilmiş sanal bir dünyadır. Güney Kore, kripto para birimleri veya oyna-kazan oyun gibi yeni teknolojileri erken benimsemesiyle bilinir ve dünyanın en büyük oyun endüstrilerinden birine sahiptir.

Blockworks’e konuşan Rarible’ın kurucu ortağı ve ürün başkanı Alex Salnikov, “Birkaç yıl önce, diğer insanlar buna şüpheyle yaklaşırken Güney Kore, kripto para birimilerinin kendisi için kilit pazarlardan biri haline geldiğini gördü” dedi.

Salnikov, ülkenin çok sayıda ikincil pazara sahip çok canlı bir oyun topluluğuna sahip olduğunu ve bunun da kripto para birimleri gibi “sihirli internet parasının” oyunlarına girebileceği fikrine çok duyarlı hale geldiğini söyledi.

Salnikov, “Kore’nin en büyük metaverse oyuncularından biri olmak için konumlandığına inanmaya çok hevesliyim” dedi.

Geçen ay, daha önce Facebook olarak bilinen Meta‘nın Kore ülke direktörü Kihyun Jung da benzer bir duyguyu paylaştı. Jung, ülkenin Oculus Quest gibi sanal gerçeklik cihazları için alıcılığı ve penetrasyon hızı nedeniyle metaverse’nin gelişmesi için en iyi ortamlardan biri olduğunu söyledi. Ülke ayrıca Seul’ün 2023 yılına kadar sanal gerçeklik dünyasına giren ilk büyük şehir olacağını söyledi.

Genel olarak, Statista‘dan alınan verilere göre, Güney Kore’deki genel oyun pazarının bu yıl 18,3 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Bu, yalnızca metaverse ile ilgili oyunları değil, tüm endüstriyi hesaba katsa da, bu sayı 2007’den beri istikrarlı bir şekilde artıyor ve Güney Kore’nin oyundaki varlığının yıldan yıla güçlendiğini gösteriyor.

Sky Mavis’te (Axie Infinity’yi geliştiren şirket) E-Spor program lideri ve içerik oluşturucu programlarından sorumlu olan Andrew Campbell, Blockworks’e “Güney Kore’de çok güçlü bir oyun kültürü var ve dağıtım kanalları çok daha merkezi hale geldi” dedi.

Andrew Campbell; “Bence bu, Güney Kore’de dağıtım yapan şirketler için bu arayüzün neye benzediğini anlamak, onu dağıtmak ve onunla çalışmak için emsal teşkil edecek. Bu da diğer düzenleyici kurumlara güven verebilir veya onlara bakmaları için çerçeve oluşturabilir” diye ekledi.

Ancak birçok yeni teknoloji ve fikirde olduğu gibi, onu inşa etmek zaman alabilir. Campbell, “Bu alanda inşaat yavaş ve yavaş olmasının bir nedeni de güvenlik önemli” dedi.

Campbell; “Yani her şeyi önce kaliteyi düşünerek inşa etmelisiniz. Bir şeyler için erkenden taviz veremez veya onu değiştiremezsiniz” diye ekledi.

“Blockworks Muhabiri Morgan Chittum bu makalenin hazırlanmasına katkıda bulunmuştur.”