HaberlerKripto Para Haberleri

Güney Kore Merkez Bankası Dijital Para Birimi Oluşturmak İçin Teknoloji Ortağı Arıyor

Güney Kore dijital para birimi pilot programının Aralık 2021'e kadar yapılması planlanıyor.

Güney Kore merkez bankası, dijital para birimi çıkarmak için bir pilot platform tasarlayacak teknoloji tedarikçisi arıyor ve ulusal dijital para planlarını hızlandırmak istiyor.

Reuters’in  bugün yayınladığı bildiriye göre Kore Bankası, bir test ortamında merkez bankası dijital para birimini başlatmanın pratikliklerini inceliyor. Bunun için de bir teknoloji ortağı seçmek adına teklif süreci başlattığını söyledi.

Güney Kore Merkez Bankası, Şubat ayında dijital para birimi olan CBDC ile ilgili bir kitap yayınladı ve dijital bir kazancın dağıtımını test etme planlarını duyurdu.

Devlet, dijital para birimi ile ilgili yasal zorlukları ana hatlarıyla açıkladı.  Mart ayında, Güney Koreli büyük ticari banka Shinhan Bank, LG CNS ile ortaklaşa bir CBDC için blockchain tabanlı bir pilot platform geliştirdi

Güney Kore Merkez Bankası: ”Nakit işlemlerin payı düşüyor”

CBDC
CBDC

Merkez bankası, son hamlenin küresel finansal sistemdeki hızlı değişikliklere cevaben geldiğini belirterek, “Nakit işlemlerin payı önemli ölçüde azalıyor. Şu anda attığımız adımlar, ödeme mutabakat sistemindeki hızla değişen durumlara hazırlanmaktır.” açıklamasında bulundu.

Rapora göre, merkez bankasının pilot CBDC platformu ticari bankaların ve perakende satış noktalarının simülasyonlarını, cep telefonlarıyla test ödemelerini, fon transferlerini ve mevduatları içerecek.

Pilot programın Ağustos’tan Aralık 2021‘e kadar sürmesi planlanıyor ve potansiyel olarak gelecek seneye de uzatılabilir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu