Güney Kore Kripto Vergilerini Erteledi

Güney Kore Kripto Vergilerini Erteledi

Güney Kore’nin gelir vergisi yasasında, kripto kazançlarının vergilendirilmesinin bir yıl ertelenmesini içeren yeni bir değişiklik, bugün Ulusal Meclis’te Güney Koreli siyasi partiler tarafından kabul edildi.

İktidardaki Demokrat Parti ve muhalif muhafazakar Halkın Gücü Partisi, bugün Ulusal Meclis Strateji ve Finans Komitesi’nin vergi alt komitesi toplantısında 1 Ocak 2022’den 1 Ocak 2023’e kadar kripto para birimi kazançlarına uygulanan %20’lik vergiyi ertelemek için resmi bir karar aldı. Gelir vergisi kanununda yapılacak yeni değişiklik Salı günü yapılacak olan genel kurulda karara bağlanacak.

Güney Kore’nin bu yılın başlarında açıklanan gelir vergisi kanunu değişikliği, 1 Ocak 2022’den itibaren 2,5 milyon Kore Wonu’nun (yaklaşık 2,097 ABD Doları) üzerindeki sanal varlık kazançları için bir vergi uygulanmasını zorunlu kılıyor. Duyuru, yatırımcılardan ve vergi uzmanlarından tepkilere neden oldu ve çoğu kripto parayla ilgili vergilendirmeyi tartıştı. Diğerleri, kripto gelirinin 2.5 milyon won’un üzerinde vergilendirileceği ve hisse senedi sermaye kazançları üzerindeki %20’lik bir verginin 1 Ocak 2023’te 50 milyon won’dan (yaklaşık 41.946 ABD Doları) başlaması planlandığı için bunun adil olmadığını iddia etti.

Kripto para kazancı vergisinin planlanan tarihi başarılı bir şekilde ertelenirken, vergi alt komitesi, birçok yatırımcının talep ettiği gibi kripto yatırımcıları için vergi indirimi eşiğini 2,5 milyon wondan 50 milyon wona yükseltme konusunda anlaşamadı. Konu ileride tekrar tartışılacak.

Hanyang Kadın Üniversitesi’nde vergi muhasebesi profesörü olan Oh Moon-sung, Forkast.News’e sanal varlık kazanç vergisinin Ulusal Meclis içinde daha fazla anlaşmazlık olmayacağından ertelendiğini söylemenin güvenli olduğunu söyledi.