HaberlerKripto Para Haberleri

Güney Kore Kripto Para Madencilerine Vergi Uygulayacak

Güney Kore'deki kripto para birimi endüstrisi yasal zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor. Kripto para madencilerine %20 vergi geliyor.

Son günlerde Güney Kore’nin kripto para endüstrisine karşı uyguladığı yaptırımlar olay olmaya başladı. Ülke, kripto para borsaları ve madencilik işlemleri açısından yoğun bir kullanım oranına sahip. Gelen son bilgilere göre teknolojinin doruk noktalarda yaşandığı Güney Kore kripto para madencilerine vergi uygulayacak. Bu verginin % 20 oranında olması bekleniyor.

Vergi uygulaması daha önce bireysel ve kurumsal yatırımcılara da getirilmişti. Artık bu kurallar mining işlemi yapanlar içinde geçerli olacak.

Güney Kore kripto para madencilerine vergi uygulamasını 2022’de devreye sokacak

Donga tarafından yayınlanan bir rapora göre , madencilerin kazançlarından tutarı düşerek vergi ödemekten sorumlu olmaları gerekiyor.

Güney Kore Strateji ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, % 20 vergi oranı uygulayarak yılda 2.220 doların üzerinde dijital para kazananlar için yeni bir kural uygulamaya koydu. Ancak düzenleyiciler, kripto para madencilerinin elektriğini dosyalardaki vergilendirilebilir toplam gelirden düşebileceklerini, çünkü bunların zorunlu masraflar olarak kabul edildiğini açıkladı.

Donga’nın aktardığı bilgilere göre Strateji ve Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili konu hakkında şu yorumları yaptı:

Herkesin ne kadar  madencilik yaptığını, ne kadar para çıkardığını ve elektrik faturasının ne kadar geldiğini kanıtlaması gerekiyor.

Toplam gelirden işlem ücretleri de vergilendirme planında dikkate alınacaktır. Ek olarak raporda, ülkedeki dijital varlık madencilerinin vergi beyannamelerini her sene Mayıs ayında sunmaları ve son mali senede çıkarılan sanal para birimlerinin kazanılan değerini detaylandırmaları gerektiği belirtiliyor.

Aktarılan bilgilere göre Güney Kore kripto para madencilerine vergi uygulamasını 2022 senesinin Ocak ayında yürürlüğe sokmayı planlıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu