Güney Kore Kripto Borsaları Rus Tabanlı IP Adreslerini Engelledi

Güney Kore Kripto Borsaları Rus Tabanlı IP Adreslerini Engelledi

Güney Kore‘deki önde gelen kripto para borsalarından bazılarının, Rusya‘dan gelen IP adreslerini engelleyerek Putin rejimine karşı artan sayıda küresel yaptırıma katıldığı bildiriliyor. Bu ticaret yerleri arasında Upbit, Gopax, Bithumb ve Korbit bulunuyor.

Güney Kore’den Rusya’ya Yaptırımlar

En son örnek Güney Kore’nin en büyük dijital varlık ticaret merkezlerinden geldiğinden, Rusya’ya uygulanan ambargoların listesi genişlemeye devam ediyor. Yakın tarihli bir yerel rapora göre, işlem bazında ülkenin en büyük kripto borsası olan Upbit, Rus IP adreslerinden gelen para çekme taleplerini reddetmeye başlayacağını duyurdu.

Şirket, “Finansal Eylem Görev Gücü yönergelerine uygun olarak, kara para aklama riski yüksek ülkelerdeki kullanıcıların aboneliklerini engelledik” dedi.

Bu politikayı üstlenen bir diğer büyük platform ise Gopax. Sadece Rusya’dan gelen IP adreslerini engellemekle kalmadı, aynı zamanda Rus kullanıcılardan kayıtlı 20 hesabı da dondurdu. Bu tür müşterilere hizmetlerini durduran diğer borsalar Bithumb ve Korbit.

Bu Güney Koreli şirketlerin aksine Binance ve Kraken, Rus tabanlı kullanıcılara hizmet vermeyi kısıtlamama sözü verdi. Binance, kriptonun “daha fazla finansal özgürlük” sağladığını ve böyle bir hareketin sektörün ilkelerine aykırı olabileceği bahanesinin arkasına sığındı.

Kraken’in CEO’su Jesse Powell, Bitcoin’in özgürlükçü değerlerin vücut bulmuş hali olduğunu belirterek benzer bir duruş sergiledi. Şirketinin Rus müşterilerinin hesaplarını yasal bir zorunluluk olmadan donduramayacağını söyledi. Ayrıca, bu kullanıcıların çoğunun Putin’in Ukrayna‘yı işgaline karşı olma ihtimalinin yüksek olduğunu varsayıyordu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Venezuela Asgari Ücretleri Ulusal Kripto Para Birimi’ne Sabitledi

Yaptırımların Ardından Kripto Düzenlemelerine Çağrı

Bazı politikacılar ve finans uzmanları, kripto para birimi endüstrisinde düzenlemeler getirmenin her zamankinden daha kritik olduğunu, aksi takdirde Rusya’nın para cezalarını atlamak için varlık sınıfını kullanabileceğini belirtti. Bu kişiler arasında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve ABD’nin eski First Lady’si Hillary Clinton da var.

Clinton, bazı kripto para alım satım platformlarının Rus tabanlı kullanıcılara hizmet vermeyi bırakmasından dolayı “hayal kırıklığına uğradığını” bile söyledi:

“Hepsinin değil, bazı sözde kripto borsalarının, bir özgürlükçü felsefe ya da her neyse, Rusya ile işlemlerini bitirmeyi reddettiğini görmek beni hayal kırıklığına uğrattı.”

Clinton, Rusya’nın ekonomik faaliyetini izole etmek ve böylece Vladimir Putin‘e baskı yapmak için herkesin “mümkün olduğunca fazlasını” yapması gerektiğine inanıyor.

Clinton; “Bence Hazine Bakanlığı, bence Avrupalılar kripto piyasalarının Rusya’ya kaçış kapısı açmasını nasıl önleyebileceklerine bakmalılar” dedi.